Plan dla VW zatwierdzony

Paweł Janas
07-03-2006, 00:00

Wojewoda zapalił zielone światło dla Volkswagena. Niemcy się cieszą, ale jeszcze została im jedna sprawa do załatwienia.

Polska nie narzeka na nadmiar inwestycji motoryzacyjnych, stąd cieszy długo oczekiwana decyzja wojewody wielkopolskiego. Wczoraj formalnie zatwierdził on plan zagospodarowania przestrzennego dla Antoninka pod Poznaniem, gdzie działa fabryka aut dostawczych Volkswagena (VW). Działa, ale bez zatwierdzenia planu jej dalszy rozwój był poważnie zagrożony. VW w ubiegłym roku sugerował nawet, że może przenieść produkcję do innej, europejskiej fabryki.

— Wojewoda nie znalazł uchybień formalno-prawnych w uchwale rady miasta ze stycznia tego roku i zatwierdził ją. Droga do rozwoju fabryki w Antoninku jest otwarta — mówi Tomasz Stube z biura wojewody wielkopolskiego.

Volkswagen Poznań przyjął tę decyzję z ulgą.

— To uspokoiło nastroje w naszej firmie. Po uprawomocnieniu się decyzji będziemy mogli ruszyć z budową nowych hal, w których będziemy produkować samochody specjalne — informuje Marcin Baszyński, rzecznik spółki.

Przypomina, że koszt tej inwestycji wyniesie około 40 mln EUR, a pracę znajdzie tu około 150 osób.

— Inwestycję chcemy rozpocząć w tym roku — dodaje.

Niestety, jak dodaje, nie wszystko zostało załatwione do końca.

— Decyzja wojewody dotyczy tylko części terenów, na których mają być zlokalizowane nasze nowe inwestycje. Nadal nie ma rozstrzygnięcia w sprawie tzw. części C terenu, ale tu decyzja należy do sądu. W przyszłości chcemy tam zbudować nowe hale. Dzięki temu moglibyśmy zwiększyć produkcję aut. Decyzji w sprawie skali tej inwestycji jednak jeszcze nie ma — twierdzi Marcin Baszyński.

W planach VW Poznań ma jeszcze uruchomienie produkcji nowego modelu Caddy Maxi. Ma ona ruszyć w drugiej połowie przyszłego roku.

VW Poznań to największy w Polsce producent samochodów dostawczych. W styczniu miał 74,3-procentowy udział w rynku. Jest też trzecim w Polsce producentem aut osobowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Plan dla VW zatwierdzony