Plankton z NewConnect nabija statystyki GPW

KA
04-07-2013, 12:02

Pierwotnych ofert publicznych w Warszawie dostatek. Ale wartościowo są symboliczne.

Spółki, które przeprowadziły pierwsze oferty publiczne (Initial Public Offering – IPO) na najważniejszych giełdach europejskich w drugim kwartale 2013 r. pozyskały 5,2 mld EUR. – wynika z badania przeprowadzonego przez PwC. To 58 proc. więcej od tych, które IPO prowadziły rok wcześniej. Tamte pozyskały 3,3 mld EUR.
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) utrzymała swoją drugą pozycję w Europie pod względem liczby IPO. To na GPW doszło do 24 proc. wszystkich debiutów. Ich wartość to 44 mln EUR. To jedna osiemnasta największego IPO w kwartale, którym była emisja belgijskiego operatora pocztowego bpost związana z wejściem na Euronext. Debiuty na tym rynku ściągnęły ogółem 14 proc. kapitału pozyskanego w IPO. Lepsze były giełdy we Frankfurcie i Londynie. Ściągnęły – odpowiednio – 18 i 48 proc. kapitału.
W Warszawie debiuty koncentrowały się na NewConnect. Tam trafiło 15 z 18 debiutantów ostatniego kwartału. Wartość emisji poprzedzających debiuty na NewConnect wyniosła 4,6 mln EUR, podczas gdy sama AviaAM Leasing – największy debiutant na głównym parkiecie – zdobyła 26,5 mln EUR. Zresztą Tarczyński i Feerum również przyciągnęły więcej kapitału niż wszyscy debiutanci na NewConnect – odpowiednio – 10,6 i 5,3 mln EUR.   

23,7
Taki jest udział GPW w liczbie debiutów na europejskich parkietach w II kwartale 2013 r.

0,8 proc
A taki w wartości emisji poprzedzających te debiuty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Plankton z NewConnect nabija statystyki GPW