Plast-Box chce poprawić marże

GRA
opublikowano: 03-03-2011, 00:00

Nowy szef Plast-Boksu chce agresywnie powalczyć o poprawę rentowności operacyjnej.

Nowy szef Plast-Boksu chce agresywnie powalczyć o poprawę rentowności operacyjnej.

Od dwóch dni słupski producent plastikowych wiaderek ma nowego szefa. Dariusz Ciecierski został powołany przez akcjonariuszy, wśród których pierwsze skrzypce gra znany inwestor Krzysztof Moska (bezpośrednio kontroluje 15 proc. kapitału, ale popierają go zwykle Leszek Sobik — 13 proc. i Oleksandr Gerega — 10 proc.).

— Potrzebuję minimum dwóch tygodni na zapoznanie się ze spółką. Na razie widzę potencjał do poprawy rentowności operacyjnej. Na pewno postawię zarówno na rozwój wewnętrzny, jak i ekspansję. Potrzebne jest agresywne działanie. Myślę m.in. o restrukturyzacji portfela produktów —zapowiada Dariusz Ciecierski.

Dotychczas zajmował się doradztwem finansowym i pozyskiwaniem unijnych funduszy. Wcześniej pracował w branży tworzyw sztucznych.

Dariusz Ciecierski zastąpił na stanowisku Jarosława Koźlika, do którego Krzysztof Moska przestał czuć "chemię". Inwestor otwarcie wyrażał niezadowolenie z wyników, a odpowiedzialnego za nie uważał prezesa.

Z opublikowanego właśnie raportu finansowego wynika, że 2010 r. Plast-Box na pewno nie zaliczy do udanych. Wprawdzie przychody grupy wzrosły z 68,8 mln zł do 81,4 mln zł, ale zyski dramatycznie stopniały. Na poziomie operacyjnym wynik pogorszył się z 8,5 do 1,5 mln zł, a na poziomie netto — z 5,7 do 1,8 mln zł.

Spadek zarząd tłumaczy drożejącymi surowcami.

— Nie udało się uzyskać zadowalających marż. Przyczyną ich spadku były drastyczny skok cen tworzywa produkcyjnego. W porównaniu z IV kw. 2009 r. ceny wzrosły o blisko 26 proc., a walka konkurencyjna nie pozwalała na pełne przeniesienie kosztów na klienta — wyjaśnił zarząd w komentarzu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu