Plastikowa akcyza niezgody

Paweł Janas
06-12-2005, 00:00

Likwidacja „plastikowych” ulg to zmarnowanie inwestycji i większe bezrobocie — alarmuje Lotos. Są inne rozwiązania — odpowiada fiskus.

Rafinerie południowe nie mają szczęścia. Zbyt rozdmuchane inwestycje doprowadziły do bankructwa Glimaru. Stopniowa likwidacja tzw. ulgi transportowej zmusi Czechowice do zaprzestania pod koniec marca 2006 r. przerobu ropy naftowej, To jednak nie wszystko. Ograniczanie przez fiskusa ulgi w podatku akcyzowym na paliwa zawierające komponenty pochodzące z przerobu tworzyw sztucznych dotkliwie uderzy w Rafinerię Jasło.

U nas i za miedzą

— Jeśli resort finansów nie zgodzi się na przywrócenie ulgi z 2004 r., to już w przyszłym będziemy musieli zamknąć jasielski zakład przerobu tworzyw sztucznych. Jego uruchomienie kosztowało około 13 mln zł. Pracę straci ponad 50 osób — informuje Bogdan Janicki, doradca dyrektora generalnego Grupy Lotos.

To nie wszystko.

— W związku z redukcją ulg już teraz mniej płacimy firmom, które dostarczają nam półprodukty. To, co musielibyśmy zaproponować w 2006 r., oznacza dla większości z nich bankructwo. Pracę stracić może nawet 4 tys. osób — podkreśla Bogdan Janicki.

Ostrzega, że likwidacja ulg spowoduje zmniejszenie ilości odzyskiwanych przez Polskę tworzyw sztucznych. To z kolei może skończyć się nałożeniem na nasz kraj kary wysokości 20 mln EUR.

Walka z patologiami

Co na to minister finansów? W piśmie z 2 grudnia Jarosław Neneman, wiceminister finansów, nie pozostawia złudzeń. Resort nie odstąpi od likwidacji ulg. Dlaczego?

— Musimy porządkować system podatkowy. Ulgi miały charakter przejściowy. Trzeba poszukiwać innych rozwiązań, choćby w postaci opłaty produktowej. Poza tym wszelkie wyłomy w systemie podatkowym stanowią pole do pojawienia się zachowań nieuczciwych — powiedział „PB” minister Jarosław Neneman.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Plastikowa akcyza niezgody