Plastikowy świat rośnie, Europa — nie

opublikowano: 20-10-2019, 22:00

Udział Starego Kontynentu w globalnej produkcji tworzyw sztucznych skurczył się w ciągu ostatniej dekady z prawie 27 do około 17 proc.

W minionym roku w Europie wyprodukowano niespełna 62 mln ton plastiku — wynika z najnowszego raportu branżowego stowarzyszenia wytwórców polimerów PlasticsEurope. To wprawdzie o 4 proc. mniej niż rok wcześniej, ale generalnie od wielu lat jest to bardzo podobny poziom. Spadek udziału firm z naszego kontynentu w globalnej produkcji wynika z tego, że w pozostałych częściach świata z roku na rok wypuszcza się coraz więcej tworzyw sztucznych. Ten wzrost w zeszłym roku przekroczył 3 proc., a w ciągu całej minionej dekady zwiększył się o ponad 56 proc.

Europejski przemysł tworzyw sztucznych zatrudniał na koniec 2018 r. bezpośrednio ponad 1,6 mln osób, które pracowały w prawie 60 tys. firm głównie małych i średnich. Jego wartość oszacowano na ponad 360 mld EUR (rok wcześniej było to 355 mld EUR). Numerem 1 na kontynencie są Niemcy z prawie 25-procentowym udziałem, kolejne miejsca zajmują Włochy i Francja. Polska plasuje się na pozycji 6., a nasz udział w europejskim rynku szacuje się na 6,8 proc.

359 mln ton Tyle tworzyw sztucznych wyprodukowano w zeszłym roku na świecie...

51 proc. ...a taki był udział Azji, — tylko Chiny odpowiadały za 30 proc. globalnej produkcji.

9,4 mln ton Tyle plastiku poddano w Europie powtórnemu przerobowi w zeszłym roku.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy