Platini śmieje się z pomysłu Anglików

DI, PAP
opublikowano: 09-02-2008, 12:44

Projekt organizowania meczów angielskiej Premier League za granicą począwszy od sezonu 2010/1011 jest "nonsensowny, dziwny i  komiczny" - uważa szef Europejskiej Unii Piłkarskiej Michel Platini.

"Śmieję się. Śmieję się, ponieważ ta idea nigdy nie zostanie zaakceptowana przez FIFA, kibiców i federacje narodowe. To jest nonsens. To tak, jakbym ja, jako prezydent UEFA, przeniósł siedzibę naszej organizacji do Chin" - powiedział Platini, cytowany przez dziennik "Daily Telegraph".

"Wkrótce w Anglii nie będziecie mieć prezesa klubów angielskich. Nie macie już selekcjonera angielskiego, piłkarzy angielskich i być może niedługo nie będziecie mieć klubów w Anglii. To jest żart" - dodał Platini.

Pomysł władz Premier League rozgrywania za granicą dodatkowej 39. kolejki ligowej wywołał burzę na Wyspach Brytyjskich. Przeciwnicy tych planów argumentują, że Premier League kierowała się raczej chciwością niż chęcią "globalizacji" angielskiego futbolu w takich krajach, jak USA, Japonia, Korea Południowa czy na Bliskim Wschodzie, w których mecze z Anglii można oglądać w telewizji.

Wśród trenerów głosy są podzielone. Sir Alex Ferguson z Manchesteru United skrytykował władze Premier League, ale np. Arsene Wenger z Arsenalu Londyn jest za.

Brytyjski premier Gordon Brown powiedział BBC, że "kibice powinni być priorytetem" i że "należy wysłuchać ich zdania na ten temat". Z kolei szef FIFA Sepp Blatter chce "przyjrzeć się" projektowi Premier League.

Na wielkie zainteresowanie rozgrywkami ligi angielskiej w innych krajach - szczególnie w Azji i na Bliskim Wschodzie, wskazują wyniki sprzedaży praw do transmisji telewizyjnych. Niedawno podpisana umowa daje klubom około 625 milionów funtów. Kontrakt wygasa w 2010 roku.

Angielskie kluby regularnie wyjeżdżają na tournee po krajach Azji w ramach przygotowań do sezonu. Przynosi im to milionowe zyski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane