Płatnicy czekają na stawki składek wypadkowych

opublikowano: 29-03-2016, 22:00

Małe firmy będą przez kolejnych 12 miesięcy opłacać ubezpieczenie wypadkowe według stawki 1,80 proc.

Zbliża się kolejny rok składkowy ubezpieczenia wypadkowego. Nie zapowiada on zmian dla firm, które zatrudniają nie więcej niż 9 osób, oraz tych, którzy nie podlegają wpisowi do rejestru REGON. Od 1 kwietnia tego roku do 31 marca 2017 r. będą one nadal płacić składkę według stopy 1,80 proc. W takich małych firmach obowiązuje jedna zasada — wszystkie płacą taką samą składkę wypadkową, stanowiącą50 proc. najwyższej ustalonej na dany rok dla określonych branż w podziale wynikającym z Polskiej Klasyfikacji Działalności.

Od 2015 r. najwyższa stopa wynosi 3,60 proc. i jest określona dla górnictwa ropy naftowej i gazu ziemnego, czyli grupy o najwyższej (13.) kategorii ryzyka występowania wypadków przy pracy. Najniższą stopę, w wysokości 0,40 proc., przypisano działalności organizatorów turystyki, pośredników i agentów turystycznych oraz pozostałej działalności usługowej w zakresie rezerwacji i działalności z nią związanych. Jest to obecnie jedyna grupa z najniższą kategorią ryzyka.

Według wyliczeń Tax Care, małe firmy będą nadal odprowadzać na ubezpieczenie wypadkowe 43,79 zł przy opłacaniu minimalnych składek na ubezpieczenia społeczne, a jeszcze mniej, bo 9,99 zł te, które płacą składki preferencyjne. Inne zasady obowiązują przedsiębiorców zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych.

Wysokość składki zależy nie tylko od grupy działalności, do której przynależy płatnik i przypisanej do niej kategorii ryzyka (do 1. do 13.). Znaczenie ma także to, jak często dochodzi w danej firmie do wypadków. Składka zostanie indywidualnie ustalona dla danego przedsiębiorcy przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Zrobi to dla tych pracodawców, którzy za ostatnie 3 lata kalendarzowe przekazali informację ZUS IWA, w której m.in. należy podać informację o liczbie wypadków przy pracy.

— Płatnicy, którzy nie składali ZUS IWA za 3 ostatnie lata kalendarzowe, a zgłaszają do ubezpieczenia wypadkowego minimum 10 osób, muszą samodzielne obliczyć wysokość składki wypadkowej. Stopę tę powinni ustalić na podstawie załącznika nr 2 do rozporządzenia z 29 listopada 2002 r., ujednoliconego w 2015 r., określającego „Grupy działalności, kategorie ryzyka i stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe dla grup działalności” — informuje Marta Felczak z Tax Care.

Wyjaśnia też, że informację o składce wypadkowej przedsiębiorcy mogą znaleźć w panelu Płatnika, na elektronicznej platformie PUE ZUS (pue. zus.pl). ZUS podaje na swojej stronie, że płatnicy, którym stopę procentową wylicza zakład, powinni otrzymać odpowiednie zawiadomienie listowne do 20 kwietnia. Jeśli do 30 kwietnia takiej korespondencji nie będzie, powinni zgłosić się do terenowej jednostki organizacyjnej ZUS.

Również tam pracodawca może zwrócić się o wyjaśnienia w razie wątpliwości co do wyliczeń stóp procentowych składki podanych w zawiadomieniu od ZUS. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu