Play cieszy się z kontroli UOKiK

Magdalena Wierzchowska
opublikowano: 10-03-2009, 00:00

Ruszyło postępowanie, które może ułatwić P4 rezygnację z umowy o połączeniu sieci z Polkomtelem. To woda na młyn dla Centertela.

Ruszyło postępowanie, które może ułatwić P4 rezygnację z umowy o połączeniu sieci z Polkomtelem. To woda na młyn dla Centertela.

Urząd antymonopolowy rozpoczął postępowanie przeciwko P4, operatorowi sieci Play i Polkomtelowi, operatorowi sieci Plus, w sprawie umowy roamingu krajowego podpisanego prawie trzy lata temu przez oba podmioty.

"Wątpliwości urzędu budzi zobowiązanie P4 do zakupu usług roamingu krajowego wyłącznie od Polkomtela. Dodatkowo Polkomtel zagwarantował sobie prawo pierwszeństwa świadczenia tej usługi przed innymi operatorami" — napisali przedstawiciele Urzedu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w komunikacie.

"Puls Biznesu" pisał w ubiegłym tygodniu, że P4 będzie pod koniec roku mogło zrezygnować bez kar finansowych z umowy z Polkomtelem, której wartość szacowana jest na 200-300 mln zł rocznie. Jej przejęciem zainteresowany jest PTK Centertel, operator sieci Orange, który może dzięki temu wzmocnić pozycję rynkową. Roaming krajowy pozwolił P4 zaistnieć — bez korzystania z sieci Polkomtela operator nie mógłby świadczyć usług na terenie całego kraju. Ale P4 szybko buduje własną sieć, co zmniejsza zależność od Polkomtela. Dodatkowo pojawiają się informacje, że umowa jest dość niekorzystna dla P4, a Polkomtel do tej pory nie chciał słyszeć o jej renegocjacji. Urząd antymonopolowy może więc pomóc P4 w negocjacjach.

— Wszczęliśmy postępowanie, bo mieliśmy sygnały rynkowe, że ta umowa może mieć charakter antykonkurencyjny. Jeżeli okaże się, że jest sprzeczna z prawem antymonopolowym, UOKiK może nałożyć karę i nakazać zmianę zapisów umowy — mówi Konrad Gruner z UOKiK.

"P4 podjęła starania w celu usunięcia z umowy klauzul dotyczących wyłączności już w połowie roku 2008, lecz do dzisiaj nie udało się tego osiągnąć w drodze negocjacji (...) P4 wierzy, że ingerencja urzędu jest uzasadniona i może przynieść pozytywny skutek dla całego rynku współpracy międzyoperatorskiej" — napisał w komunikacie Marcin Gruszka, rzecznik P4.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Play cieszy się z kontroli UOKiK