Play kupi gotowe światłowody 3S

opublikowano: 26-06-2019, 22:00

Operator telekomunikacyjny w ramach transakcji wartej 410 mln zł ma odkupić światłowodową spółkę od Enterprise Investors.

Największy pod względem liczby klientów operator mobilny w Polsce wybrał się na stacjonarne zakupy. Play ogłosił, że podpisał umowę przejęcia spółki 3S od funduszu Enterprise Investors i trzech akcjonariuszy mniejszościowych. Wartość transakcji określono na 410 mln zł, jej finalizacja uzależniona jest od uzyskania zgody UOKiK. Ma być sfinansowana z funduszy własnych i zewnętrznych. 3S to duży operator szkieletowej sieci światłowodowej, która jest hurtowo udostępniana innym firmom telekomunikacyjnym — w tym Playowi. Ma w Polsce około 3800 km światłowodów i pięć centrów danych. Play podaje, że spółka w ubiegłym roku miała 88 mln zł skonsolidowanych przychodów i 32 mln zł zysku na poziomie EBITDA. Giełdowy telekom podkreśla, że światłowody 3S przydadzą się do obsługi rosnącej transmisji danych w sieci mobilnej.

ZAKUPY:
ZAKUPY:
Play, kierowany przez Jeana Marca Hariona, kupił infrastrukturę światłowodową, by rozwijać siećkomórkową.
Forum

„Transakcja wspiera realizację strategii skoncentrowanej na technologii mobilnej, zakładającej rozwój efektywnej sieci bezprzewodowej o wysokiej przepustowości. Biorąc pod uwagę planowane wdrożenie standardu 5G, niezbędna jest ewolucja sieci transmisyjnej do stacji bazowych Play w miastach do technologii opartej na wydajnej łączności światłowodowej, a sieć światłowodowa 3S w znaczącym stopniu pokrywa się z siecią stacji bazowych Play” — tłumaczy kupujący w komunikacie.

Enterprise Investors był posiadaczem 76 proc. akcji 3S od 2015 r. Fundusz zapłacił za nie chemiczno-logistycznej grupie PCC 86 mln zł, co oznaczało wycenę całej spółki na poziomie 113 mln zł. Od tego czasu sieć światłowodowa 3S powiększyła się prawie o połowę. Pozostałymi akcjonariuszami byli współtwórcy spółki Wojciech Apel, Zbigniew Szkaradnik i Jacek Groyecki. Play to jedyny z czterech dużych operatorów na polskim rynku, który do tej pory nie inwestował w stacjonarną część biznesu. Orange, jako kontynuator Telekomunikacji Polskiej, ma w całym kraju potężną sieć stacjonarną w różnych technologiach, a w ostatnich latach mocno zainwestował w światłowody. T-Mobile w 2013 r. został właścicielem stacjonarnego GTS, a w najbliższych dniach startuje z ofertą światłowodowego internetu dla klientów indywidualnych, bazując na łączach wynajmowanych od Orange, Nexery i Inei. Z kolei Cyfrowy Polsat, właściciel Plusa, półtora roku temu przejął Netię.

Tymczasem Play w strategii kładzie nacisk na „konwergencję mobilną” i świadczenie całego wachlarza usług na bazie sieci komórkowej.

— Kupno 3S nie oznacza, że Play odchodzi od strategii „mobilnocentrycznej”. Przejmowana infrastruktura to sieć szkieletowa, a nie dostępowa (docierająca do budynków klientów indywidualnych). Play potrzebuje sieci szkieletowej, by na wysokim poziomie łączyć ze sobą maszty telekomunikacyjne i móc obsłużyć szybko rosnącą transmisję danych w sieci komórkowej. Spółka mogłaby oczywiście stopniowo budować taką infrastrukturę samodzielnie, ale przejęcie operatora, który już poniósł nakłady inwestycyjne na budowę światłowodów, ogranicza ryzyko związane z taką operacją. Ceną za to jest zwiększenie poziomu zadłużenia, ale spółka podtrzymuje plany dywidendowe — mówi Paweł Puchalski, analityk Santander BM.

10 proc . Tyle stacji bazowych Playa na obszarach miejskich jest podłączonych do sieci 3S…

50 proc. …a tyle ma być podłączonych do 2023-24 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane