Play na plus, Polsat na minus

opublikowano: 14-05-2019, 22:00

Notowania Playa rosną po lepszych od oczekiwań wynikach za pierwszy kwartał. Mniej powodów do radości mają akcjonariusze Cyfrowego Polsatu.

Obawy o to, że Play przestanie rosnąć po wejściu na GPW i osiągnięciu pozycji lidera polskiego rynku mobilnego, okazały się przesadzone. Giełdowy kurs operatora jest o jedną trzecią niższy niż w chwili debiutu latem 2017 r., ale biznes kręci się nieźle.

— Rok 2019 zaczęliśmy dobrze — rosną nam przychody, marże, liczba aktywnych klientów, a na poziomie EBITDA zanotowaliśmy dwucyfrowy wzrost. Umacniamy pozycję rynkowego lidera, a nasze inwestycje w sieć sprawiają, że możemy uniezależnić się od roamingu krajowego — w lutym wyłączyliśmy go w Poznaniu, a teraz będziemy to robić w Trójmieście — mówi Jean-Marc Harion, prezes Playa.

Play miał w pierwszym kwartale 1,69 mld zł przychodów operacyjnych (wzrost o 3 proc.), a skorygowana EBITDA wzrosła o 11,2 proc., do 576 mln zł.

— Wyniki Playa należy ocenić pozytywnie, głównym zaskoczeniem jest ponadprzeciętnie wysoka marża na sprzedaży sprzętu. Widać również efekty inwestycji z ostatnich kwartałów w rozbudowę sieci własnej — wyraźnie spadają koszty roamingu krajowego, a koszty sieci własnej nie rosną w tak szybkim tempie jak wcześniej. Perspektywy na kolejne kwartały są dobre, a zarząd podtrzymuje cele na cały 2019 r., więc oczekuję dalszych wzrostów kursu spółki — ocenia Paweł Szpigiel, analityk DM mBanku.

Podczas wtorkowej sesji kurs Playa rósł o ponad 3 proc. Ponad 2-procentowy spadek po publikacji wyników zanotował natomiast Cyfrowy Polsat. Miał on w pierwszym kwartale 2,79 mld zł przychodów (o 19 proc. więcej) i 1,04 mld zł zysku na poziomie EBITDA. W przypadku grupy kontrolowanej przez Zygmunta Solorza trudno jednak porównywać dane rok do roku — od maja 2018 r. w jej wynikach konsolidowana jest bowiem Netia, a dodatkowo zmieniono standard sprawozdawczości finansowej.

— Wyniki Cyfrowego Polsatu są zgodne z oczekiwaniami, niemniej jednak — po oczyszczeniu ich o rezultaty Netii i o zmiany wynikające z innych standardów raportowania — lekko rozczarowuje spadek zysku EBITDA o 6 proc. rok do roku. Spółka nieźle poradziła sobie z obniżeniem wartości rynku reklamy telewizyjnej, ale jej koszty operacyjne wzrosły. W całym 2019 roku Cyfrowemu Polsatowi trudno będzie wygenerować wzrost wyniku EBITDA na porównywalnej bazie — mówi Paweł Szpigiel.

Wcześniej wyniki za pierwszy kwartał podali już dwaj główni konkurenci Playa i Polsatu, czyli Orange i T-Mobile. Telekom z francuskim właścicielem zwiększył rok do roku przychody o 2,6 proc., natomiast jego EBITDA spadła o 2,4 proc., natomiast telekomowi z niemieckim właścicielem przychody skurczyły się o 4,7 proc., EBITDA natomiast wzrosła o 0,5 proc.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy