Play rozpoczyna modernizację sieci, wprowadza 4G LTE Ultra

ISBNews
opublikowano: 08-03-2016, 15:05

P4, operator sieci Play, rozpoczyna "głęboką" modernizację swojej sieci i wprowadza 4G LTE Ultra wobec dotychczasowej 4G LTE, poinformował członek zarządu Bartosz Dobrzyński.

"Odbiór i uruchomienie nowych częstotliwości pozwala na głęboką modernizacje sieci. 4G LTE Ultra, obok nowych częstotliwości, będzie wykorzystywać m.in. agregację minimum dwóch pasm. W efekcie powiększy się zasięg, zwiększy prędkość transmisji danych z nawet 3-krotną poprawą przepustowości. Poprawa jakości sieci da również zwiększenie pojemności oraz wydajności sieci, czy lepsze np. przenikanie budynków, a także udostępnienie LTE w obszarach pozamiejskich" - powiedział Dobrzyński podczas konferencji.

Zaznaczył, że Play startuje z 4G LTE Ultra od razu z pokryciem 31% populacji,  m.in. dzięki zmianie przeznaczenia pasma 2100 MHz, które dotychczas wykorzystywano na hspa+. "W odwodzie" jest jeszcze tradycyjne 1800 MHz.

"Będziemy szybko dobudowywać kolejne nośniki. Obecnie mamy 100 stacji na 800 MHz i czekamy na pozwolenie UKE w kwestii odpalenia 2600 MHz, czego spodziewamy się na dniach" - wskazał członek zarządu Play.

Obecnie 4G hspa+ w Play obejmuje 92% populacji, 4G LTE 79%, 4G LTE Ultra będzie według słów Dobrzyńskiego szybko rosło, by docelowo osiągnąć poziomy zbliżone do 4G LTE.

"By w pełni korzystać z zalet zmodernizowanej sieci należy mieć urządzenie wspierające agregacje pasm (już 300 tys. takich urządzeń jest w naszej bazie klienckiej), ale każdy klient odczuje poprawę bo 'poszerzamy autostradę'. Doświadczenia korzystania z internetu przez klientów Play będą coraz lepsze" - zapowiedział członek zarządu Play.

Wprowadzenie 4G LTE Ultra wiąże się z nowościami w ofercie, czyli opcjami z 50GB oraz "bez limitu" internetu oraz "elastyczne" 10GB, w którym płaci się za użycie.

Operator ma ponad 7 mln klientów aktywnych w internecie, 58% ruchu odbywa się w technologii LTE. Play odnotował 150% wzrostu ruchu w internecie całościowo i 5-krotny wzrost LTE w 2015.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane