Play spokojny o dywidendę

MZAT
opublikowano: 28-02-2018, 16:48
aktualizacja: 28-02-2018, 16:51

Największy pod względem liczby klientów telekom w kraju w ubiegłym roku poprawił wyniki. Wysoka dywidenda nie jest zagrożona.

Czasem nawet biura maklerskie, oferujące akcje spółki przy okazji debiutu giełdowego, są zbyt pesymistyczne w szacowaniu jej potencjału. W lipcu ubiegłego roku, gdy Play wchodził na warszawską giełdę, DM PKO BP prognozował, że spółka zakończy rok 2017 r. z 6,63 mld zł przychodów i 2,26 mld zł skorygowanego zysku na poziomie EBITDA. W środę Play podał wyniki - i okazuje się, że poszło mu nieco lepiej.

Kierowany przez Jørgena Bang-Jensena Play przez dekadę przeistoczył się ze start-upu w drugiego pod względem liczby klientów operatora mobilnego w Polsce. Łatwe zyski jednak się skończyły – teraz czekają go duże inwestycje infrastrukturalne.
Zobacz więcej

Siła rozpędu:

Kierowany przez Jørgena Bang-Jensena Play przez dekadę przeistoczył się ze start-upu w drugiego pod względem liczby klientów operatora mobilnego w Polsce. Łatwe zyski jednak się skończyły – teraz czekają go duże inwestycje infrastrukturalne. Andrzej Bogacz/FORUM

Operator, który pod względem liczby klientów mobilnych jest numerem jeden w Polsce, miał w ubiegłym roku 6,67 mld zł przychodów operacyjnych, czyli o 9 proc. więcej niż rok wcześniej. Skorygowana EBITDA skoczyła natomiast o prawie 13 proc. rok do roku, 2,3 mld zł. Stało się tak mimo tego, że w drugim półroczu Play, podobnie jak inni operatorzy, cierpiał z powodu zniesienia opłat dla klientów za roaming na terenie Unii Europejskiej.

W przypadku Playa przełożyło się to na obniżenie wyniku EBITDA o ponad 100 mln zł.

- Szacujemy, że w 2018 r. w efekcie podjętych przez nas działań, regulacje roamingowe na przestrzeni całego roku – a nie tylko sześciu miesięcy – obniżą wynik o podobną kwotę – mówi Jørgen Bang-Jensen, prezes Play.

Play podtrzymuje zapowiedzi sprzed debiutu, zgodnie z którymi w tym roku ma wypłacić akcjonariuszom 650 mln zł w postaci dywidendy. W przyszłym roku powinno być podobnie.

- Patrząc na nasze ogólne wyniki za 2017 r., jesteśmy spokojni o naszą strategię oraz wyniki w 2018 r. pomimo wpływu regulacji roamingowych oraz dalszego rozwoju sieci na terenie całego kraju. Z tego względu zamierzamy utrzymać nominalną wartość wypłaty dywidendy w 2019 r. na takim samym poziomie, jak w 2018 r. – mówi Jørgen Bang-Jensen.

Kurs akcji Playa na warszawskiej giełdzie, mimo zgodnych z oczekiwaniami wyników, podczas środowej sesji spadał o ponad 2 proc. i od początku grudnia (gdy Cyfrowy Polsat ogłosił przejęcie Netii) utrzymuje się poniżej poziomu z oferty publicznej. Spółka jest jednak wciąż wskaźnikowo wyceniana wyżej niż porównywalne telekomy z Europy Środkowej.

- Naszym zdaniem wysoka dywidenda w przypadku Playa nie rekompensuje braku dostępu do stacjonarnej infrastruktury - uważa Paweł Szpigiel z mBanku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MZAT

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Play spokojny o dywidendę