Play zyskał na przenoszeniu numerów

Katarzyna Latek
opublikowano: 21-01-2010, 00:00

Enfant terrible polskiej telekomunikacji ma już prawie 3,5 mln klientów. W tym roku chce zdobyć kolejny milion.

Enfant terrible polskiej telekomunikacji ma już prawie 3,5 mln klientów. W tym roku chce zdobyć kolejny milion.

Operator P4 zapowiadał, że na koniec 2009 r. przekroczy bazę 3 mln klientów. I udało się. Jest ich już 3,448 mln. Prawie 40 proc. z nich to klienci korzystający z abonamentu. Play skorzystał przede wszystkim na nowych przepisach, dotyczących przenoszenia numerów (przenosi się je teraz szybciej i za darmo). Firma podaje, że ponad połowa osób, zmieniających operatora, przechodzi ze swoim dotychczasowym numerem do Playa. W 2009 r. zdecydowało się na to 218 tys. Rok wcześniej — zaledwie 50 tys.

Play pochwalił się też wynikami finansowymi. W 2009 r. jego przychody wyniosły 1,34 mld zł. Średnie ARPU (miesięczny przychód na użytkownika) wyniósł 41,3 zł. Dużo? Orange po trzecim kwartale 2009 roku pochwalił się kwotą 43,8 zł (danych za cały rok dla innych operatorów jeszcze nie podano).

Play za swój sukces finansowy uważa przede wszystkim osiągnięcie pozytywnego współczynnika EBITDA już w sierpniu 2009 r. Przypomnijmy, że firma zapowiadała uzyskanie pozytywnego wyniku EBITDA dopiero w 2010 r.

— W tym roku przychody spółki wzrosną do ponad 2 mld zł, a liczba klientów do ponad 4,5 mln — zapowiedział Jorgen Bang-Jensen, prezes spółki.

Podkreślił też, że firma ma już ponad 300 tys. klientów mobilnego internetu zaledwie w kilkanaście miesięcy od uruchomienia usługi. Usługi Play Online dostępne są na terenie ponad sześciuset miejscowości w całej Polsce, a dzięki nowej umowie o roamingu krajowym z Polkomtelem klienci Playa mogą korzystać też z internetu w sieci Plusa (słaby zasięg mobilnego internetu był piętą achillesową operatora).

Jorgen Bang-Jensen dodał, że wydatki na rozbudowę sieci masztów wyniosły w ubiegłym roku 600 mln zł, a łączne inwestycje w 2009 r. wyniosły 1,1 mld EUR. W 2010 r. inwestycje mają być nieznacznie niższe. Powiedział również, że P4 miało na koniec ubiegłego roku 390 mln EUR kredytów i właśnie rozpoczęło proces ich spłacania.

Katarzyna Latek

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Polecane