Plejada znanych nazwisk tworzy dom maklerski

Grzegorz Nawacki
27-03-2008, 07:46

Rybiński, Gronicki i Jankowiak w New World Alternative Investment. Dom maklerski, spółka lokująca w sztukę i portal — to  plany pioniera inwestycji alternatywnych w Polsce. W tle giełda i TFI.

W kwietniu do Komisji Nadzoru Finansowego trafi wniosek o licencję na prowadzenie domu maklerskiego przez New World Alternative Investement (NWAI). To spółka córka New World Holding, który powstał z przekształcenia New World Sp. z o. o., pierwszej w Polsce firmy wyspecjalizowanej w inwestycjach alternatywnych. W akcjonariacie i radzie nadzorczej holdingu zasiadają tuzy polskich finansów: Krzysztof Rybiński, były wiceprezes NBP, Mirosław Gronicki, były wiceminister finansów i Janusz Jankowiak, były główny ekonomista BRE Banku.

— Dom maklerski pozwoli nam rozszerzyć działalność w sektorze inwestycji alternatywnych i instrumentów pochodnych oraz wprowadzić produkty do tej pory niedostępne w Polsce, np. fundusze luksemburskie — mówi Mateusz Walczak, prezes NWAI.


Od struktur do obrazów
Do tej pory NWAI tworzył produkty strukturyzowane. Wyniki sprzedaży na razie nie imponują — w dotychczasowych subskrypcjach inwestorzy wpłacili poniżej 100 mln zł.

— Najważniejsze, że udało nam się nawiązać współpracę z renomowanymi partnerami: Allianzem, Open Finance, GoldenEgg — mówi Mateusz Walczak.

Po roku przyszedł czas na rozwój. Dom maklerski oprócz struktur dla zamożnych inwestorów rozwijał będzie jeszcze ofertę skierowaną do instytucji finansowych i korporacji. Oprócz domu maklerskiego holding powoła kolejną spółkę: New World Art Collectors, która będzie kupowała dzieła sztuki. Inwestorzy dysponujący co najmniej 100 tys. zł będą mogli zostać jej akcjonariuszami.

— Chcemy uzyskać 1,5 mln zł, za które kupimy dzieła współczesnych polskich artystów, licząc, że ich wartość wzrośnie — mówi Marek Chomka, dyrektor inwestycyjny NWAI.

Właśnie szef spółki ma być gwarancją, że wybory będą trafne. Stworzona przez niego kolekcja Fundacji Sztuki Polskiej ING Banku Śląskiego, w ciągu trzech lat zwiększyła wartość o 100 proc. Kolejna spółka zarządzać będzie portalem inwestycjealternatywne.pl, który ma edukować i sprzedawać reklamy. I to tyle z najbliższych planów. W dalszej perspektywie jest założenie TFI oraz ekspansja zagraniczna.

— Myślimy o wejściu do Rumunii i na Węgry, w czym pomoże nam europejski paszport domu maklerskiego — dodaje Mateusz Walczak.

Prezes NWAI mówi, że firma ma propozycje utworzenia joint venture od instytucji finansowych z Europy Zachodniej.


Giełda albo dwie
New World Alternative Investement ma być kolejnym domem maklerskim notowanym na GPW.

— W przyszłym roku możemy potrzebować kapitału. Drogą dla tego typu firmy jest debiut na GPW — mówi Krzysztof Rybiński, szef rady nadzorczej.

Nieco inną drogą może pójść New World Holding.

— Prawdopodobnie upublicznimy spółkę w 2010 r. i będzie to giełda w Londynie lub podwójne notowanie — twierdzi Mateusz Walczak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Plejada znanych nazwisk tworzy dom maklerski