Plik kontrolny jest już wszędobylski

opublikowano: 11-02-2018, 22:00

Podatki JPK_VAT ma za sobą wiele poprawek. W tym miesiącu zaczną je odczuwać także mikrofirmy – a fiskus deklaruje lepszy kontakt z urzędami

Ministerstwo Finansów (MF) robi wiele, aby najmniejsi przedsiębiorcy nie bali się nowych obowiązków związanych z przesyłaniem skarbówce danych podatkowych w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Ostatnio niemal codziennie publikuje komunikaty na ten temat, kieruje do miejsc z przydatnymi wskazówkami, zaprasza do specjalnych tutoriali i na infolinię oraz zachęca do kontaktu z ekspertami w urzędach skarbowych i z wyznaczonymi tam koordynatorami do obsługi JPK, zapowiadając ich dyżury nawet w soboty. Resort udostępnił też darmową aplikację, z której mikrofirmy mogą skorzystać, aby stworzyć i przekazać plik. Kampania informacyjno-edukacyjna wzmogła się szczególnie w tym miesiącu, bo 26 lutego mija pierwszy termin wysyłki dla tej grupy podatników.

KONSULTANCI PRZY TELEFONIE: — Infolinia Krajowej Informacji Skarbowej — przetestowana przeze mnie z ciekawości — działa bardzo dobrze. Konsultanci udzielają praktycznych wskazówek, osoba mająca pierwszy raz styczność z JPK może uzyskać tam wiele przydatnych informacji. Co prawda w przypadku bardziej złożonych pytań, odnoszących się zwłaszcza do struktur przekazywanych na żądanie fiskusa, niestety nie udzielają oni odpowiedzi — mówi Michał Rodak, ekspert w zespole doradztwa podatkowego z Grant Thorntona.
Zobacz więcej

KONSULTANCI PRZY TELEFONIE: — Infolinia Krajowej Informacji Skarbowej — przetestowana przeze mnie z ciekawości — działa bardzo dobrze. Konsultanci udzielają praktycznych wskazówek, osoba mająca pierwszy raz styczność z JPK może uzyskać tam wiele przydatnych informacji. Co prawda w przypadku bardziej złożonych pytań, odnoszących się zwłaszcza do struktur przekazywanych na żądanie fiskusa, niestety nie udzielają oni odpowiedzi — mówi Michał Rodak, ekspert w zespole doradztwa podatkowego z Grant Thorntona. Fot. ARC

Co miesiąc, bez wezwania

Do tego dnia przedsiębiorcy muszą przesłać administracji skarbowej zestaw informacji za styczeń o zakupach i sprzedaży, wynikających z rejestru prowadzonego dla potrzeb podatku od towarów i usług (VAT). Z tego obowiązku należy wywiązywać się bez wezwania (a nie na żądanie fiskusa, jak w przypadku innych danych podatkowych JPK) i co miesiąc, nawet jeżeli firma rozlicza podatek za okresy kwartalne. Terminem jest 25. dzień miesiąca, a tym razem wyjątkowo doba później, ponieważ data przypada na niedzielę. JPK_VAT, bo w takiej strukturze o określonym układzie i formacie należy przesyłać plik Ministerstwu Finansów, powinien odzwierciedlać dane niezbędne do składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K, czyli zgodne z informacjami w nich ujmowanymi. Warto przypomnieć, że ewidencja VAT też musi być już prowadzona elektronicznie. Duże, średnie i małe firmy mają już za sobą pierwsze doświadczenia z JPK. Najwięksi podatnicy zostali objęci nowym obowiązkiem w lipcu 2016 r., kolejni w styczniu 2017 r., a w tym roku przyszła pora na mikroprzedsiębiorców — prowadzących działalność gospodarczą jednoosobowo oraz podatników zatrudniających do 10 osób (o rocznych obrotach do 2 mln EUR).

— W ten sposób domykamy ważny element związany z uszczelnianiem systemu podatkowego. Ta zmiana pozwoli na lepszy kontakt podatników z urzędem skarbowym. Dzięki temu będziemy mogli za pośrednictwem e-maila lub esemesa informować szerszą grupę przedsiębiorców o ewentualnych rozbieżnościach i błędnych danych zawartych w rozliczeniach. Przesyłanie JPK_VAT będzie oznaczało także zdecydowane zmniejszenie liczby fizycznych kontroli oraz czasu ich trwania — zapowiada Marian Banaś, wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

Nowe pola w strukturze

Szybki kontakt organów podatkowych w przypadku wspomnianych przez wiceministra rozbieżności w przesyłanych JPK_VAT ma ułatwić dodane niedawno do schematu tego pliku pole na wpisanie adresu e-mail. Resort zwraca uwagę, że wypełniając je i aktualizując, podatnik umożliwi otrzymywanie na pocztę elektroniczną powiadomień z ministerstwa, które dają prawo do korekty pliku bez konsekwencji.

— Na tym przykładzie bardzo dobrze widać, że służby skarbowe stawiają na komunikację w formie elektronicznej. Pozwala to skrócić czas wymiany informacji z podatnikiem i znacznie ograniczyć jej koszty. Warto w tym kontekście przypomnieć, że również deklaracje VAT, począwszy od tych za styczeń, muszą być składane wyłącznie w postaci elektronicznej, skończył się bowiem okres przejściowy przewidziany w ustawie — mówi Bogdan Zatorski, ekspert biznesowy z Sage.

Zwraca uwagę, że w związku z obowiązkowym od tego roku prowadzeniem ksiąg podatkowych dla ewidencji VAT w formie elektronicznej, w zmodyfikowanej strukturze JPK_VAT pojawiło się pole przeznaczone na podanie nazwy wykorzystywanego programu komputerowego. Ponadto podatnicy będą numerować składane korekty przesłanych wcześniej danych, czego poprzednio system JPK nie przewidywał. Obecna wersja daje możliwość złożenia do 999 plików korygujących.

— Na pochwałę zasługuje umożliwienie mikroprzedsiębiorcom podpisywania JPK_VAT tak jak dokumentów składanych za pomocą platformy eDeklaracje. To powinno zdecydowanie ułatwić im przesyłanie pliku, chociaż większość z nich założyła już profil zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny — ocenia Michał Rodak, ekspert w zespole doradztwa podatkowego z Grant Thorntona.

Co prawda zwraca uwagę, że pierwsze miesiące zwykle są problematyczne, co przejawia się w trudnościach z przesłaniem pliku, wysłaniu go bez wszystkich danych czy z błędami, ale ma nadzieję, że — tak jak w przypadku poprzednich grup podatników — i tym razem fiskus będzie na początku wyrozumiały i postawi na edukowanie przedsiębiorców.

— Praktyka wskazuje, że większość podatników pozostawia przygotowania do nowych zadań na ostatnią chwilę. I absolutnie nie chodzi o to, że mikroprzedsiębiorcy działają w złej wierze. Ta grupa, często rozliczająca się z fiskusem samodzielnie, jest po prostu skupiona przede wszystkim na biznesie, na osiąganiu przychodów, a śledzenie nowych obowiązków i dostosowywanie się do nich przesuwa na drugi plan. To oczywiście zrozumiałe zachowanie — wyjaśnia ekspert Grant Thorntona.

Oswoić, nie karać

Uważa, że nawet jeśli informacje MF o powinnościach związanych z JPK_VAT nie trafią do każdego i w konsekwencji nie wszyscy mikroprzedsiębiorcy prześlą dane w pierwszych miesiącach, to fiskus raczej będzie pobłażliwy. Zdaniem Michała Rodaka, władzom skarbowym bardziej zależy na tym, aby firmy oswoiły się z nowym obowiązkiem i coraz sprawniej przekazywały dane w formacie jednolitego pliku, niż na karaniu. Jednocześnie ekspert informuje, że wprowadzenie obowiązkowego przesyłania JPK nie pociągnęło za sobą zmian w sankcjach przewidzianych za nieprzekazywanie dokumentów organom podatkowym. Ustawodawca nie wprowadził odrębnych przepisów karnych. Brakuje również szczególnych regulacji dotyczących przekazania JPK w nieprawidłowej formie.

— Do nieprzesłania comiesięcznego JPK dla ewidencji VAT zastosowanie może mieć art. 80 Kodeksu karnego skarbowego. Przepis ten reguluje sankcje za naruszenie wymogu składania informacji podatkowej. Za nieprzekazanie jej w terminie kara sięga 120 stawek dziennych, czyli do 3,36 mln zł, a za złożenie nieprawdziwej informacji podatkowej 240 stawek dziennych — a więc do 6,72 mln zł — przypomina Michał Rodak.

Skutki zawieszenia działalności

W okresie zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej nie trzeba składać deklaracji podatkowych za okresy rozliczeniowe, co oznacza również brak obowiązku prowadzenia ewidencji VAT — wyjaśnia MF w komunikacie. W konsekwencji, jeżeli podatnik nie dokonuje w niej zapisów, nie musi przesyłać JPK_VAT. Zwolnienie z obowiązku składania deklaracji VAT nie dotyczy jednak: podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, firm importujących usługi lub kupujących towary, w zakresie których są podatnikami, okresów, w których zawieszenie działalności nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego, okresów, za które podatnik ma obowiązek rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz za które musi skorygować VAT naliczony.

 

17,24 lutego W te dwie soboty w urzędach skarbowych będą pełnić dyżury specjalni koordynatorzy do obsługi JPK_VAT. Z ich pomocy podatnicy mogą skorzystać także na co dzień.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu