Czytasz dzięki

PLN bez większych zmian, krajowe dane bez zaskoczeń

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 16-07-2015, 07:58

Czwartkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi kontynuację stabilizacji polskiej waluty, pomimo zaakceptowania przez Grecję propozycji wierzycieli.

Złoty kwotowany jest przez inwestorów następująco: 4,1260 PLN za euro, 3,7714 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9580 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,8967 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,045% w przypadku papierów 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym nie przyniosło większych ruchów na polskiej walucie. Złoty pozostawał stabilny, pomimo postępujących spadków na wycenie głównej pary walutowej. Również krajowe dane dot. inflacji CPI (-0,8% r/r) nie skłoniły inwestorów do bardziej wzmożonego handlu. Uczestnicy rynku zakładali, iż zgodnie z zapowiedziami, Tsiprasowi uda się przeforsować propozycje wierzycieli przez grecki parlament. Scenariusz ten został zrealizowany, jednak doszło do wyłamu w Syrizie, co w konsekwencji zwiększa prawdopodobieństwo rozpisania przedterminowych wyborów w Grecji. Ponadto obserwujemy utrzymanie wysokie wyceny dolara na rynku z uwagi na napływające dane fundamentalne oraz potwierdzenie ze strony J. Yellen, iż FED jest na „dobrej drodze” do podwyżek stóp procentowych. W konsekwencji PLN nie zdołał się w ostatnich dniach istotnie umocnić wobec USD, zyskując jedynie ok. 5-gr na bazie optymizmu związanego z Grecją. W szerszym kontekście wydaje się, iż umocnienie PLN jak i innych walut EM zostało wyhamowane wraz z ustąpieniem optymizmu ws. Grecji. Inwestorzy śledzą obecnie doniesienia z USA, gdzie spekulacje nt. podwyżek stóp procentowych są negatywnym czynnikiem dla rynków wschodzących.

W trakcie dzisiejszej sesji GUS zaprezentuje dane dot. wynagrodzeń i zatrudnienia w czerwcu. Ponadto NBP przedstawi dane dot. inflacji bazowej również za czerwiec. W zakresie pierwszych wskaźników oczekiwane są wartości 4,1% r/r oraz 1,1%. W przypadku inflacji bazowej rynek spodziewa się lekkiego spadku wskaźnika do 0,35% wobec 0,4% uprzednio. Wczorajsza prognoza MF zakłada jednak spadek inflacji bazowej do 0,1-0,2% r/r. Dzisiejsze dane najprawdopodobniej nie przełożą się istotnie na rynek PLN, który w większym stopniu śledzić może wydarzenia na głównej parze walutowej, które zależeć będą m.in. od dzisiejszej decyzji i konferencji EBC.

Z rynkowego punktu widzenia wydarzenia ostatnich godzin nie przyniosły większych zmian na parach związanych z PLN. EUR/PLN stabilizuje się po ok. 10-gr spadku na bazie wydarzeń związanych z Grecją. Warto zwrócić uwagę na stosunkowo wysokie wyceny USD/PLN oraz GBP/PLN, gdzie generalnie ciężko mówić o mocniejszym PLN. Jest to jednak pochodną utrzymywania się wysokiej wyceny ww. walut na szerokim rynku, gdzie inwestorzy spekulują pod podwyżki stóp procentowych zarówno w USA jak i UK.


To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, Analityk, Makler Papierów Wartościowych DM BOŚ

Polecane