PLN bez zmian, pomimo podbicia EUR/USD

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 02-02-2018, 08:02
aktualizacja: 02-02-2018, 08:04

Poranny, piątkowy handel na rynku walutowym nie przynosi większych zmian na wycenie złotego, pomimo relatywnie dużego ruchu na eurodolarze.

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,1545 PLN za euro, 3,3263 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,5861 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7397 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,519% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym przyniosło nam powrót kwotowań eurodolara w okolice 1,25 USD. Euro otrzymało kolejne dobre dane makro, co podbiło spekulacje zaostrzenia retoryki EBC. Główną reakcją na PLN był spadek notowań USD/PLN do 3,32 PLN, a więc trudno mówić o zdecydowanej reakcji na koszyku PLN. Większość zestawień powiązanych z PLN konsoliduje czekając na mocniejsze impulsy z szerokiego rynku. Najpewniej dopiero wyznaczenie nowych 3-letnich minimów na USD  lub znacząca korekta wzrostowa skłoniłaby inwestorów do podjęcia ruchu na PLN. Regionalnie warto wspomnieć o podwyżce stóp w Czechach (25pb.), gdzie główna stopa wynosi teraz 0,75%. Podbiło to kwotowania CZK na 5-letnie szczyty.

Wydarzeniem dzisiejszej sesji będzie publikacji danych z amerykańskiego rynku pracy, gdzie tradycyjnie poznamy wskazania dot. dynamiki płacy godzinowej (oczek. 2,6% r/r) oraz NFP (oczek. 180k). Wskazania te rozpatrywane będą przez pryzmat ostatniego posiedzenia FED i zasugerowania marcowej podwyżki stóp.

Z rynkowego punktu widzenia na parach związanych z PLN nie doszło do zmiany układów technicznych. Teoretycznie najbliżej jest do wybicia wsparcia na 3,30 USD/PLN, jednak na pozostałych parach związanych z PLN widoczna jest lekka presja podażowa co wstępnie neguje ten scenariusz.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, Analityk, Makler Papierów Wartościowych, Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Polecane