Płot z nadajników to niedorzeczność

Jacek Zalewski
opublikowano: 21-01-2011, 00:00

W czwartek etap sejmowy zakończyła obszerna nowelizacja ustawy z 28 lipca 2005 r. o uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej. Pisaliśmy o niej kilkakrotnie w kontekście zakazu rozmieszczania w uzdrowiskach nadajników telefonii mobilnej. Po wejściu nowelizacji w życie przypomniany poniżej tytuł komentarza sprzed trzech miesięcy zachowa aktualność — mieszkańcy 44 polskich uzdrowisk wciąż będą pozbawieni dostępu do najnowszych technologii.

Ustawa pilotowana była przez resort zdrowia, sejmową komisję zdrowia (oraz samorządową), o interesy infrastruktury łącznościowej zaś nie miał się kto upomnieć. Resort ministra Cezarego Grabarczyka z góry skapitulował. Nic zatem dziwnego, że nowelizacja zakonserwowała zakaz budowania w centralnych obszarach uzdrowisk, czyli tzw. strefach A, "stacji bazowych telefonii ruchomej". Zakaz nie dotyczy urządzeń łączności dla służb bezpieczeństwa i ratownictwa, które często nie spełniają tak rygorystycznie norm wymaganych od inwestycji podmiotów komercyjnych. Coś drgnęło natomiast w tzw. strefach B, czyli w otulinach. Dotychczas istnieje w nich dodatkowy bufor ochronny o szerokości pół kilometra, a po nowelizacji komórkowe nadajniki będą mogły zostać przesunięte do samej granicy stref A. Czyli teoretycznie można sobie wyobrazić ich ogrodzenie przez każdego z osobna operatora płotem z masztów...

Na szczęście to tylko senny koszmar, bo taki las nadajników jest technologiczną niedorzecznością. Mieszkańcy uzdrowisk po zmianie uzyskają może poprawę prostych usług

głosowych czy esemesowych,

ale UMTS i inne osiągnięcia cywilizacji wciąż nie dla nich. Ponieważ ta ustawowa dyskryminacja dotyczy ponad poł miliona stałych mieszkańców uzdrowisk — chyba najwyższy czas, żeby trafiła do zbadania przez Trybunał Konstytucyjny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane