Czytasz dzięki

Płyną dotacje na bieżące wydatki

opublikowano: 14-09-2020, 22:00

Ponad miliard złotych — tyle wypłaci PARP średnim firmom poszkodowanym przez pandemię. Na ich kontach jest już ok. 238 mln zł.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) opublikowała już ostatnią listę firm, które otrzymają dotacje na kapitał obrotowy. Znalazło się na niej 1407 przedstawicieli biznesu poszkodowanych przez pandemię. Unijne wsparcie mogą przeznaczyć m.in. na bieżące potrzeby, w tym m.in. opłacenie prądu, gazu, zakup paliwa, wynajem powierzchni. W grę wchodzi też ubezpieczenie działalności gospodarczej maksymalnie na trzy miesiące. Do wspomnianych beneficjentów popłynie strumień pieniędzy w wysokości ponad 234 mln zł.

Nabór już zamknięty

Rządowa agencja oceniła już wszystkie złożone przez przedsiębiorców wnioski o dofinansowanie. Mogli je składać od 15 czerwca do 31 lipca. Przedstawiciele PARP rozpatrzyli pozytywnie w sumie 6260 wniosków.

— Polskie firmy wychodzą z zawirowań m.in. dzięki wsparciu z tarczy antykryzysowej i Funduszowego Pakietu Antywirusowego. Granty w wysokości ponad 1 mld zł popłyną do średnich przedsiębiorstw i sfinansują najpilniejsze, bieżące potrzeby firm. Zależy nam na rozwoju przedsiębiorczości i utrzymaniu miejsc pracy. Wysokość dotacji uzależniamy od liczby osób zatrudnionych w firmie. Restart polskiej gospodarki jest łatwiejszy dzięki funduszom europejskim, które uzupełniają działania pomocowe rządu — mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

W ostatniej rundzie konkursu eksperci PARP pozytywnie ocenili 1407 wniosków o dofinansowanie, natomiast odrzucili 149. Najczęstszy błąd to brak zgodności tzw. kodu PKD z danymi rejestrowymi firmy.

— O tym, jak bardzo dotacje na kapitał obrotowy są potrzebne, świadczy liczba przedsiębiorców, którzy ubiegali się o wsparcie. Jak nigdy dotąd polska gospodarka potrzebuje innowacji. Konkurs z grantami miał pomóc średnim przedsiębiorcom otrząsnąć się z pierwszego szoku i dać wsparcie w uporaniu się z podstawowymi zobowiązaniami — podkreśla Mikołaj Różycki, wiceprezes PARP.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Maksymalne wsparcie

Przedstawiciele biznesu mogli składać wnioski na maksymalną kwotę dofinansowania 430 tys. zł. Wysokość dotacji, o jaką mogli starać się przedsiębiorcy, zależała m.in. od wielkości firmy i liczbyzatrudnionych. Kwota, o jaką najczęściej wnioskowali przedstawiciele biznesu, to 182,5 tys. zł.

— Eksperci PARP na bieżąco oceniali wnioski o dofinansowanie, które składali przedsiębiorcy. Dotacje płyną sprawnie na konta firm. Do tej pory znalazło się tam 238,5 mln zł — podkreśla Mikołaj Różycki.

Dotacje obrotowe to wsparcie przeznaczone dla przedsiębiorstw, którym spadły obroty o co najmniej 30 proc. w dowolnym miesiącu po 1 lutego tego roku wobec poprzedniego miesiąca lub analogicznego w 2019 r. Firma zainteresowana wsparciem powinna zatrudniać mniej niż 250 pracowników, a jej roczny obrót lub suma bilansowa nie mogą przekraczać odpowiednio 50 mln EUR i 43 mln EUR. Pieniądze na dotacje na kapitał obrotowy pochodzą z dwóch programów unijnych. Przedsiębiorcy z województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko- -mazurskiego mogli się ubiegać o wsparcie z programu Polska Wschodnia. Dofinansowanie stamtąd otrzyma 1317 firm. Dla przedstawicieli biznesu z pozostałych 11 województw zarezerwowane były fundusze z programu Inteligentny Rozwój. Dostanie je 4943 firm.

Więcej informacji: www. parp.gov.pl/kapitalobrotowy

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane