Płyną dotacje na bieżące wydatki

opublikowano: 14-09-2020, 22:00

Ponad miliard złotych — tyle wypłaci PARP średnim firmom poszkodowanym przez pandemię. Na ich kontach jest już ok. 238 mln zł.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) opublikowała już ostatnią listę firm, które otrzymają dotacje na kapitał obrotowy. Znalazło się na niej 1407 przedstawicieli biznesu poszkodowanych przez pandemię. Unijne wsparcie mogą przeznaczyć m.in. na bieżące potrzeby, w tym m.in. opłacenie prądu, gazu, zakup paliwa, wynajem powierzchni. W grę wchodzi też ubezpieczenie działalności gospodarczej maksymalnie na trzy miesiące. Do wspomnianych beneficjentów popłynie strumień pieniędzy w wysokości ponad 234 mln zł.

Nabór już zamknięty

Rządowa agencja oceniła już wszystkie złożone przez przedsiębiorców wnioski o dofinansowanie. Mogli je składać od 15 czerwca do 31 lipca. Przedstawiciele PARP rozpatrzyli pozytywnie w sumie 6260 wniosków.

— Polskie firmy wychodzą z zawirowań m.in. dzięki wsparciu z tarczy antykryzysowej i Funduszowego Pakietu Antywirusowego. Granty w wysokości ponad 1 mld zł popłyną do średnich przedsiębiorstw i sfinansują najpilniejsze, bieżące potrzeby firm. Zależy nam na rozwoju przedsiębiorczości i utrzymaniu miejsc pracy. Wysokość dotacji uzależniamy od liczby osób zatrudnionych w firmie. Restart polskiej gospodarki jest łatwiejszy dzięki funduszom europejskim, które uzupełniają działania pomocowe rządu — mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

W ostatniej rundzie konkursu eksperci PARP pozytywnie ocenili 1407 wniosków o dofinansowanie, natomiast odrzucili 149. Najczęstszy błąd to brak zgodności tzw. kodu PKD z danymi rejestrowymi firmy.

— O tym, jak bardzo dotacje na kapitał obrotowy są potrzebne, świadczy liczba przedsiębiorców, którzy ubiegali się o wsparcie. Jak nigdy dotąd polska gospodarka potrzebuje innowacji. Konkurs z grantami miał pomóc średnim przedsiębiorcom otrząsnąć się z pierwszego szoku i dać wsparcie w uporaniu się z podstawowymi zobowiązaniami — podkreśla Mikołaj Różycki, wiceprezes PARP.

Maksymalne wsparcie

Przedstawiciele biznesu mogli składać wnioski na maksymalną kwotę dofinansowania 430 tys. zł. Wysokość dotacji, o jaką mogli starać się przedsiębiorcy, zależała m.in. od wielkości firmy i liczbyzatrudnionych. Kwota, o jaką najczęściej wnioskowali przedstawiciele biznesu, to 182,5 tys. zł.

— Eksperci PARP na bieżąco oceniali wnioski o dofinansowanie, które składali przedsiębiorcy. Dotacje płyną sprawnie na konta firm. Do tej pory znalazło się tam 238,5 mln zł — podkreśla Mikołaj Różycki.

Dotacje obrotowe to wsparcie przeznaczone dla przedsiębiorstw, którym spadły obroty o co najmniej 30 proc. w dowolnym miesiącu po 1 lutego tego roku wobec poprzedniego miesiąca lub analogicznego w 2019 r. Firma zainteresowana wsparciem powinna zatrudniać mniej niż 250 pracowników, a jej roczny obrót lub suma bilansowa nie mogą przekraczać odpowiednio 50 mln EUR i 43 mln EUR. Pieniądze na dotacje na kapitał obrotowy pochodzą z dwóch programów unijnych. Przedsiębiorcy z województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko- -mazurskiego mogli się ubiegać o wsparcie z programu Polska Wschodnia. Dofinansowanie stamtąd otrzyma 1317 firm. Dla przedstawicieli biznesu z pozostałych 11 województw zarezerwowane były fundusze z programu Inteligentny Rozwój. Dostanie je 4943 firm.

Więcej informacji: www. parp.gov.pl/kapitalobrotowy

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane