Płynne złoto ze Szkocji

Materiał Partnera
opublikowano: 10-04-2014, 10:40

Rynek whisky rozwija się dynamicznie na całym świecie. W Hongkongu powstał właśnie pierwszy globalny fundusz private equity inwestujący w rzadkie odmiany whisky single malt. W Polsce, gdzie konsumpcja whisky sytuuje nasz kraj na 17 pozycji na światowym rynku tego trunku, butik inwestycyjny Stilnovisti prowadzi inwestycje w beczki. Horyzont inwestycyjny wynosi 3-5 lat, zysk rzędu 15-20 proc. rocznie.

W końcu marca br. w Hongkongu  ogłoszono o powstaniu niezwykłego funduszu private equity. Założony przez największych światowych ekspertów w dziedzinie handlu whisky - Rickesha Kishnaniego i Davida Robertsona, zarejestrowany na Kajmanach Platinum Whisky Investment Fund ma skupić się na obrocie rzadzkimi i kolekcjonerskimi gatunkami szkockiej whisky.

Fundusz, dysponujący kapitałem założycielskim rzędu 10 mln USD, jest otwarty na deklaracje inwestycyjne i wspólne przedsięwzięcia w dziedzinie handlu whisky single malt na światowym rynku, „mając nadzieję zostać największym graczem globalnym w tym sektorze’ – powiedział prezes zarządu Platinum, Rickesh Kishnani, agencji Bloomberg. Jak dodał, whisky jest „jedną z najbardziej obiecujących inwestycji alternatywnych”, bowiem według obliczeń Whisky Highland UK, sprzedaż 100 najbardziej znanych gatunków single malt wzrosła w ciągu ostatnich 3 lat o 230 proc. W związku tym firma oczekuje rocznych zysków netto na poziomie 15-20 proc

- Platinum Whisky Investment Fund rozpocznie działalność w czerwcu br. ,ale według Bloomberg już obecnie zmieni krajobraz inwestycyjny na światowym rynku whisky. Można bowiem oczekiwać, że przy rosnącej konsumpcji whisky stanie się ważnym wehikułem inwestycyjnym - mówi Colin Hampden - White członek Komitetu Inwestycyjnego Stilnovisti.

- Niezwykle ważne jest, iż fundusz ten skupia się na butelkach kolekcjonerskich. W naszej ocenie jest to element rynku. Drugą tak samo ważną częścią rynku są beczki whisky, z których tworzy się single malty, ale służą również do produkcji whisky blended. Można więc śmiało powiedzieć, iż kupując beczkę whisky zarabiamy zarówno na rosnącym rynku kolekcjonerskich single maltów jak i na wzroście konsumpcji najtańszych whisky - dodaje

Rynek whisky szybko się bowiem zmienia. Jak sądzą analitycy z firmy International Wine & Spirit Research, konsumpcja globalna whisky rosnąć będzie w latach 2012-2016  w tempie 12 proc. rocznie, czyli dwukrotnie wyższym niż wzrost spożycia innych mocnych alkoholi. Czołowym rynkiem pod względem eksportu tego alkoholu są Stany Zjednoczone gdzie zanotowano 29 proc. wzrost zakupów. Rynek whisky tworzy się także w Azji. Poza Chinami (12 proc. wzrost spożycia) i Singapurem (19 proc. wzrost) istotny jest też rynek malezyjski.

Konsumpcja whisky zwiększa się także w Polsce. Nasz kraj znajduje się na 17 miejscu w Europie pod względem spożycia tego trunku, co oznacza, ze w 2013 roku każdy pełnoletni Polak wypił po 0,5 l whisky rocznie. Przez następne 5 lat według prognoz The International Wine & Spirit Research, w Polsce spożycie tego trunku rosnąć będzie w tempie 8 proc. rocznie. W efekcie prowadzący handel whisky dom aukcyjny Bonhams zaczął umieszczać wyceny sprzedawanych przez siebie butelek także w złotych. Na początku roku zaś Polskę odwiedził jeden z największych ekspertów whisky, Master of the Quaich, Charles MacLean, którego do Polski zaprosił Krzysztof Maruszewski, prezes Stilnovisti.

- Whisky to trunek dla dojrzałego konsumenta. Przyczyn wzrostu zainteresowania whisky w Polsce można szukać przede wszystkim w zmianie stylu życia. Drugim czynnikiem jest wzrost zamożności Polaków, a także zwiększenie dostępności whisky na polskim rynku. Polacy zaczynają pić nie tylko popularną blended whisky, ale także single malty, które są bardzo zróżnicowane jeśli chodzi o smaki i aromaty  – stwierdził w trakcie wizyty.

Wobec takich zmian, nie jest niczym dziwnym, że i w Polsce powstaje rynek inwestycyjny whisky. Jedną  z firm zajmującą się obrotem whisky inwestycyjnymi   jest spółka Stilnovisti. Inaczej niż Platinum inwestycje dotyczą tu beczek złotego trunku.

- Tworząc portfele dla naszych klientów skupiamy się na beczkach whisky Single Malt, która jest trunkiem najwyższej jakości. Na jej bazie powstaje whisky blended czyli mieszanka whisky single malt i innych destylatów. Whisky blended jest produktem skierowanym do klienta masowego, bowiem z reguły kosztuje kilkadziesiąt złotych za butelkę. Zapewnia to inwestycji płynność. Single Malt musi stanowić zgodnie z brytyjskimi przepisami w whisky blended minimum 15 proc. zawartości – mówi Krzysztof Maruszewski, prezes firmy Stilnovisti.

Dynamiczny rozwój rynku powoduje iż od kilku lat obserwowane są niedobory beczek dębowych, służących do produkcji whisky blended. W efekcie szybko rosną ceny kilkuletnich whisky single Malt, bez których nie ma whisky mieszanych. Whisky pochodząca z jednej beczki określana jest mianem single cask. Nie można jej rozcieńczać, a jej moc wynosi do 60 proc. alk. vol. W standardowych beczkach mieści się 195-250 litrów alkoholu. Jest to właśnie jednostka inwestycji. Jej potencjał określa się porównując koszt zakupu beczki 2-3 lata temu oraz cenę obecną. Beczki 3-4 letnie jeszcze niedawno kosztowały 1300-1400 GBP, obecnie według wyceny rynkowej jest to koszt 2100-2200 GBP w zależności od rodzaju.

Horyzont inwestycyjny w tego typu aktywa jak whisky wynosi 3-5 lat, zaś zakładany zysk kształtuje się na poziomie 3-4 krotności zysku z lokaty bankowej za ten sam okres. Jest to oczywiście zysk średni; w 2012 roku traderzy Stilnovisti zakupili dla klienta za 2400 GBP beczkę whisky Clynelish z 1997 roku. Po zabutelkowaniu oznaczałoby to ok. 8GBP za jedną butelkę, netto, zaś brutto po uwzględnieniu takich kosztów jak butelkowanie, transport, podatki, dystrybucja, ok. 20-24 GBP. Obecnie cena detaliczna whisky z tej beczki w przeliczeniu na standardowe butelki 58 proc. alk vol. wynosi ok. 75 GBP.

Dowiedz się więcej na temat inwestycji w beczki whisky. Kliknij tutaj.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał Partnera

Polecane