Płytka korekta

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Indeksy giełd Starego Kontynentu kończyły sesję niewielkimi spadkami. FTSE 100, CAC40 i DAX spadły po 0,3-0,7 proc. W ciągu dnia przecena straty były wyższa, bo na pierwszym planie znalazł się impas w sprawie wykupu najbliższej transzy obligacji przez grecki rząd. Na porozumienie trzeba jeszcze poczekać, zwłaszcza że obligatariuszy wezwano do większych ustępstw. To — plus chęć realizacji okazałych zysków z ostatnich dni — wystarczyło, by indeksy traciły po przynajmniej 1 proc. Inwestorzy zignorowali nawet dobre, lepsze od oczekiwań wskazania indeksów PMI w Niemczech i strefie euro. Nie zignorowano natomiast znacznie wyższego od prognoz odczytu wskaźnika aktywności wytwórczej Richmond Fedu, co pozwoliło na ograniczenie strat indeksów na Wall Street i udany finisz handlu w Europie.

Wcześniej wyraźnie pod kreską znajdowały się notowania francuskich banków, m.in. Societe Generale i Credit Agricole. Agencja Standard & Poor’s obniżyła ratingi instytucji. W dół poszła też cena akcji Siemensa, którego zarząd przyznał, że nieosiągniecie w tym roku zapowiadanych celów będzie dużym wyzwaniem. Do najniższego poziomu w historii zanurkowały akcje Petroplus Holdings, największej w Europie spółki rafineryjnej, która ogłosiła niewypłacalność. Mocno taniały akcje Nokii. Trzej jej kluczowi poddostawcy chipów (m.in. Texas Instruments) zapowiedziały spadek dostaw podzespołów w trwającym kwartale.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Płytka korekta