PMI dla Polski spadł, a miał wzrosnąć

  • PAP
opublikowano: 01-07-2019, 09:19

Wskaźnik PMI dla Polski w czerwcu ukształtował się na poziomie 48,4 pkt. wobec 48,8 pkt. w maju i wobec prognozy 49,0 pkt., podała firma Markit, która opracowuje wskaźnik.

"Najnowsze wyniki badań PMI przeprowadzonych przez IHS Markit wykazały, że w połowie 2019 warunki gospodarcze w polskim sektorze przemysłowym wciąż się pogarszały. Produkcja i nowe zamówienia ponownie spadły, w dodatku szybciej niż w maju. Eksport oraz aktywność zakupowa również osłabły, aczkolwiek w wolniejszym tempie. Bardziej pozytywne wieści napłynęły z rynku pracy, gdzie poziom zatrudnienia wzrósł po raz pierwszy od pięciu miesięcy. Koszty produkcji natomiast zwiększyły się w najwolniejszym tempie od ponad dwóch i pół roku" - napisano w komentarzu.

W czerwcu Indeks PMI ósmy miesiąc z rzędu osiągnął wartość poniżej neutralnego progu 50,0, sygnalizując najdłuższy od sześciu lat okres pogarszania się koniunktury w polskim sektorze wytwórczym. Poziom 48,4 pkt. to najniższa wartości od czterech miesięcy.

"Niepokojące jest to, że tempo spadku produkcji oraz nowych zamówień przyspieszyło, choć negatywny wpływ tych wyników na główny wskaźnik PMI złagodził nieco pierwszy od pięciu miesięcy wzrost zatrudnienia w przemyśle" - napisano.

Markit
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane