PMI Polski wzrósł, a oczekiwano spadku

ISBnews
opublikowano: 01-12-2014, 09:21

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI polskiego sektora przemysłowego wzrósł o 2,0 pkt m/m i wyniósł 53,2 pkt w listopadzie br., poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych. Produkcja i liczba nowych zamówień wzrosły w szybszym tempie, z kolei zamówienia eksportowe odnotowały wzrost po raz pierwszy od kwietnia.

Konsensus rynkowy wynosił 51,0 pkt.

"W listopadzie wskaźnik PMI wzrósł trzeci miesiąc z rzędu odnotowując poziom 53.2, wyższy od październikowej wartości 51.2. Wynik wskaźnika zasygnalizował wyraźną poprawę warunków w polskim sektorze przemysłowym i zwrot w porównaniu do sierpnia, kiedy jego wynik był na najniższym poziomie od piętnastu miesięcy i wyniósł 49.0. Najnowszy wynik wskaźnika był zgodny z trendem notowanym w poprzednim okresie wzrostów od lipca 2013 do czerwca 2014 roku. Po raz pierwszy od grudnia 2010 roku wszystkie pięć komponentów wskaźnika odnotowało pozytywne wartości" - czytamy w komunikacie.

Liczba nowych zamówień w Polsce wzrosła drugi miesiąc z rzędu, co nastąpiło po czterech miesiącach spadków. Ponadto tempo tego wzrostu przyspieszyło i było najszybsze od marca, podkreśla Markit. Nowe zamówienia eksportowe umocniły wzrost całkowitej liczby zamówień, które wzrosły po raz pierwszy od siedmiu miesięcy i to w wyraźnym tempie.

"W połowie czwartego kwartału tego roku rosnąca liczba nowych zamówień wpłynęła na dalsze umocnienie wielkości produkcji przemysłowej w sektorze. Wielkość produkcji w ciągu ostatnich siedemnastu miesięcy wzrosła piętnastokrotnie, a tempo wzrostu odnotowane w listopadzie było najszybsze od marca. Wielkość produkcji wzrosła w tempie szybszym niż liczba nowych zamówień, co doprowadziło do niewielkiego spadku zaległości produkcyjnych. Portfel niezrealizowanych zamówień w sektorze nie odnotował wzrostu od maja 2011 roku" - czytamy dalej.

Rosnące zapotrzebowania produkcyjne zmobilizowały polskich producentów do zwiększenia poziomu zatrudnienia i aktywności zakupowej. Liczba miejsc pracy w sektorze wzrosła szesnasty miesiąc z rzędu, z kolei wielkość zakupów zwiększono po raz pierwszy od kwietnia, podkreślono także.

W listopadzie presja inflacyjna pozostała słaba. Średnie koszty produkcji wzrosły czwarty raz w ciągu ostatnich pięciu miesięcy, jednak w historycznie słabym tempie, podał też Markit.

HSBC/Markit Economics
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane