PNiGK zaczyna wiercić w Ugandzie dla Tullow Oil

ISB
05-02-2008, 16:12

Należąca do grupy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) spółka Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków (PNiGK) podpisała 6-cio miesięczny kontrakt z międzynarodowym koncernem Tullow Oil Plc. na wykonanie prac wiertniczych w Ugandzie, poinformowała Agnieszka Sioła, specjalista ds. PR krakowskiej firmy, we wtorek.

"Tullow Oil Plc zakontraktował do prac polskie urządzenie wiertnicze, które odwierci otwory poszukiwawcze w rejonie Jeziora Alberta (Block 2). Do prac wiertniczych zostanie użyte krakowskie urządzenie IRI 750, które obecnie kończy prace w Mozambiku i stamtąd ma być przetransportowane do Ugandy" - czytamy w komunikacie.

Spółka podała, że kontrakt został podpisany na 6 miesięcy z możliwością przedłużenia.

"Wiertnię obsługiwać będzie polski personel, a do prac pomocniczych PNiG Kraków zatrudni i przeszkoli miejscowych pracowników" - czytamy dalej.

Firma Tullow Oil Plc jest jedną z największych i niezależnych spółek naftowych w Europie. Posiada 120 licencji na wiercenia, m.in. w Afryce, Europie, Południowej Azji i Ameryce Płd. Tullow Oil Plc jest notowana na londyńskiej i irlandzkiej giełdzie papierów wartościowych.

PNiG Kraków ma duże doświadczenie w prowadzeniu wierceń w poszukiwaniu ropy naftowej i gazu ziemnego w Afryce. Oprócz Mozambiku, w którym kontynuuje prace wiertnicze dla firmy SASOL, pracował także w Ghanie dla firmy Fusion Oil & Gas.

"PNiG Kraków planuje dalsze umocnienie swojej pozycji na rynku afrykańskim, głównie w Angoli, Gabonie oraz Tanzanii" - głosi komunikat.

Poza Afryką firma prowadzi prace na Ukrainie, w Pakistanie, Kazachstanie oraz w Polsce.

Pod koniec sierpnia ub. r. spółka podpisała kontrakt na wykonanie prac wiertniczych i serwisowych z polsko-kazachską spółką EmbaJugNieft, w której polska spółka poszukiwawczo-wydobywcza Petrolinvest posiada 50% udziałów. Kontrakt został podpisany na rok z możliwością przedłużenia.

W 2006 roku firma PNiGK miała 253,2 mln zł przychodów ze sprzedaży, w tym 156,4 mln zł z eksportu usług. W tym okresie wypracowała 9,9 mln zł zysku netto.

PNiGK planowała na 2007 rok zwiększenie przychodów do około 300 mln zł, głównie dzięki zwiększeniu skali działania w Kazachstanie i rozpoczęciu wierceń w Mozambiku. (ISB)

maza/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / PNiGK zaczyna wiercić w Ugandzie dla Tullow Oil