Po 10 proc. udziałów w PGE EJ1 dla Tauronu, Enei i KGHM

DI, PAP
opublikowano: 23-09-2013, 17:19

PGE, Tauron, Enea i KGHM parafowały umowę ws. udziału w programie jądrowym. Tauron, Enea i KGHM mają nabyć po 10 proc. udziałów w spółce celowej PGE EJ1. Umowa ma stać się wiążąca w przypadku przyjęcia przez rząd programu energetyki jądrowej.


O uzgodnieniu warunków i parafowaniu umowy poinformowały w poniedziałek wszystkie cztery zaangażowane w projekt spółki. Umowa przewiduje, że PGE sprzeda trzem spółkom w sumie 30 proc. udziałów w spółce celowej PGE EJ1, powołanej do budowy i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

Jak podkreślono w komunikatach, umowa zawiera także zasady uczestnictwa wszystkich stron w projekcie przygotowania i budowy elektrowni jądrowej.

Umowa ma stać się wiążąca w przypadku spełnienia dwóch warunków - uzyskania bezwarunkowej zgody prezesa UOKiK oraz przyjęcia w tym roku przez rząd w drodze uchwały Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ).

Projekt programu przygotowało ministerstwo gospodarki, w lipcu br. trafił on już do rządowego zespołu ds. Realizacji Polityki Energetycznej Polski do 2030 r. Po zapoznaniu się z projektem członkowie zespołu zalecili MG dokonanie pewnych uzupełnień. Jak dowiedziała się w poniedziałek PAP w resorcie gospodarki, zostało to już zrobione, a uzupełnionym projektem w środę ponownie ma się zająć kierownictwo MG.

Zawarty w projekcie PPEJ harmonogram przewiduje przyjęcie go przez rząd do końca 2013 r., wybór lokalizacji oraz podpisanie kontraktu na budowę pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej do końca 2016 r., opracowanie projektu technicznego oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń do końca 2018 r. Natomiast na budowę i podłączenie do sieci pierwszego bloku jądrowego przewidziano okres od początku 2019 do końca 2024 r.

Jak mówił ostatnio prezes PGE EJ1 Aleksander Grad, jeśli rząd do końca roku przyjmie PPEJ, to spółka w tym samym terminie będzie gotowa rozpocząć postępowanie zintegrowane, w którym chce jednocześnie wyłonić dostawcę technologii, finansowania, usług serwisowych i paliwowych dla pierwszej elektrowni jądrowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / Po 10 proc. udziałów w PGE EJ1 dla Tauronu, Enei i KGHM