Po Amazonie i Zalando idą kolejni

opublikowano: 01-11-2016, 22:00

Zachodniopomorskie, które przyciągnęło dwie wielkie inwestycje, walczy też o mniejsze firmy. Ma dla nich 30 mln EUR.

Choć w Kołbaskowie i Gryfinie powstają magazyny gigantów e-handlu, w których pracę znajdzie ponad 2 tys. osób, to marszałek województwa zachodniopomorskiego szuka kolejnych inwestorów. W ramach Specjalnej Strefy Włączenia (SSW), czyli kilkunastu obszarów z największym bezrobociem w regionie, oferuje firmom dofinansowanie projektów. W ubiegłym tygodniu umowy podpisały dwie polskie firmy: Ekomech-System i Abek. — W Ekomecu 20 proc. kadry stanowią inżynierowie. Dotychczas firma działała w szeroko rozumianej branży metalowej, teraz rozpoczyna produkcję parkingów systemowych budowanych z elementów, co jest rozwiązaniem do parkingów tymczasowych, ale też stacjonarnych, w tym wielopoziomowych. Firma początkowo myślała o 50 pracownikach, ale będzie ich nawet o połowę więcej — mówi Olgierd Gelbewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego. Firma zainwestuje 9,2 mln zł, a dofinansowanie wyniesie prawie 3,5 mln zł. Kupi nieczynny zakład w Wałczu — hale o powierzchni 11,7 tys. mkw., w których uruchomi produkcję, oraz 24,6 tys. mkw. działki. Drugi inwestor to firma Abek, która wyda 14,2 mln zł i dostanie 6,4 mln zł dofinansowania na budowę zakładu nawilżanych chusteczek w Drawsku Pomorskim. Zatrudni w nim 40 osób.

Te dwie firmy dołączyły do grupy siedmiu przedsiębiorców, którzy dostaną dofinansowanie od marszałka. Odbył się już pierwszy konkurs, a samorząd przeznaczy na wsparcie inwestorów w SSW 30 mln EUR. Zachodniopomorskie ma ostatnio dobrą passę. W ubiegłym tygodniu Amazon, amerykański koncern wyspecjalizowany w e-handlu i logistyce, ogłosił, że zbuduje magazyn w Kołbaskowie o powierzchni 67 tys. mkw. (licząc wszystkie poziomy, będzie to 161,5 tys. mkw.). Zatrudni w nim ponad 1 tys. osób na etat oraz pracowników z agencji pracy. W wakacje Zalando, internetowy gigant z Niemiec, ogłosił budowę w oddalonym o około 30 km od Kołbaskowa Gryfinie magazyn za 150 mln EUR o powierzchni 130 tys. mkw., w którym też zatrudni ponad 1 tys. osób. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu