PO chce pomóc młodym w biznesie

opublikowano: 01-02-2018, 22:00

Zniesienie obowiązku płacenia składek na ZUS i NFZ przez przedsiębiorców do 24. roku życia proponuje PO. PiS zastanowi się, czy poprzeć projekt.

Marszałek Sejmu skierował do sejmowej komisji finansów projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, którego celem jest wsparcie młodych biznesmenów. Autorzy projektu (Platforma Obywatelska) chcą, aby młode osoby prowadzące działalność gospodarczą nie musiały płacić składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne do ukończenia 24. roku życia. Projekt zakłada również, że po ukończeniu 24. roku życia młodzi przedsiębiorcy jeszcze przez 2 lata będą mogli płacić składki na ZUS obniżone o 80 proc. (obowiązująca ulga). Oznacza to, że przysługiwałaby im kumulacja: najpierw ta nowa ulga, a potem dodatkowo obowiązująca obecnie. Czy ten projekt PO ma szanse na uchwalenie?

fot. Andrzej Bogacz - FORUM

— Czekamy na opinię rządu. Gdy będzie gotowa, klub PiS zajmie się tymi propozycjami i przedstawi swoje stanowisko. Nie zapominajmy jednak, że Sejm pracuje nad Konstytucją biznesu, która zakłada wprowadzenie tzw. ulgi na start, czyli zwolnienie ze składek na ZUS przez pierwszych 6 miesięcy działalności gospodarczej. Młodym ludziom należy pomagać, lecz zbyt dużo ulg nie da się wprowadzić — mówi Andrzej Szlachta, przewodniczący sejmowej komisji finansów, poseł PiS. Posłowie partii Grzegorza Schetyny podkreślają, że celem ich projektu jest zachęcenieosób w wieku do 24 lat do tworzenia własnych firm.

„Zwiększenie młodym ludziom możliwości eksperymentowania, testowania własnych pomysłów i podejmowania ryzyka powinno złagodzić negatywny wpływ spadku liczby młodych na natężenie innowacji w polskiej gospodarce” — czytamy w uzasadnieniu. Celem jest także zwiększenie aktywności zawodowej młodych Polaków. Projektodawcy podają, że ta aktywność u naszych młodych rodaków wynosi ok. 35 proc., podczas gdy średnia UE to 41,5 proc. (w Niemczech 49 proc., w Szwecji 55 proc.). Celem projektu jest również obniżenie bezrobocia wśród młodych (w 2016 r. wynosiła blisko 18 proc., np. w Niemczech 7 proc.). Projektodawcy wyliczyli, że dzięki zniesieniu obowiązku składek na ZUS młody przedsiębiorcaprzez 4 lata działalności oszczędziłby ok. 54 tys. zł. Rozwiązanie to oczywiście rodzi niemałe koszty po stronie ZUS (de facto budżetu państwa). Posłowie szacują, że przy założeniu, że wszystkie osoby do 24. roku życia przechodzą na swoją działalność gospodarczą, koszty dla budżetu państwa wynosiłyby ok. 4 mld zł rocznie. Oczywiście realne koszty byłyby niższe. Projekt stanowi, że zmiany weszłyby w życie 1 stycznia 2019 r. Opinię o projekcie PO przedstawił Dominik Wojtasik, dyrektor departamentu legislacyjno-prawnego ZUS. Podkreślił, że proponowane rozwiązanie będzie skutkować zapisaniem na koncie ubezpieczonego krótszych okresów podlegania ubezpieczeniom i niższych kwot składek, „co przełoży się negatywnie na prawo i wysokość świadczeń”. Uważa, że to „może być odebrane nie jako przywilej, a jako pogorszenie sytuacji ubezpieczeniowej”. Generalnie ZUS nie występuje przeciwko projektowi. Domaga się tylko rocznego vacatio legis ustawy, aby zdążył z przystosowaniem swoich systemów informatycznych. Na ubytki w finansach publicznych wskazuje Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

„Projektowane ulgi prowadzą do uszczuplenia dochodów budżetu państwa. Przedsiębiorca uzyskuje tym samym korzyść, gdyż w normalnych warunkach musiałby na bieżąco, w pełnej wysokości i z własnych środków opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne” — zauważa w swoim stanowisku Marek Niechciał. Jego zdaniem projekt przewiduje selektywną pomoc dla niektórych przedsiębiorców kosztem pozostałych, co może prowadzić do zakłócenia konkurencji na rynku. Propozycje posłów PO popiera Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

— Na początku działalności ponosi się koszty, a nie uzyskuje się odpowiednich przychodów, dlatego należy wspierać młodych przedsiębiorców. Uważam, że założenia projektu są słuszne. Formuła ulgi „wsparcie na starcie” jest racjonalna i uzasadniona. Nie ma też przeciwwskazań, aby po ukończeniu 24. roku życia młodzi przedsiębiorcy mogli jeszcze przez 2 lata korzystać z obecnych niskich składek na ZUS. Jednak pod warunkiem, że każdemu te ulgi będą przysługiwać tylko raz w życiu, a nie nawet kilkakrotnie, jak to jest obecnie — mówi Jeremi Mordasewicz, do niedawna członek rady nadzorczej ZUS. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane