Po deklaracji premiera złoty wykonał zwrot

Przemysław Kwiecień
opublikowano: 15-09-2008, 00:00

Miniony tydzień przyniósł zwrot na rynku złotego. We wtorek za euro płacono już niemal 3,49 zł, a za dolara ponad 2,47 zł. Zwrot przyszedł w środę, po deklaracji premiera o zamiarze wprowadzenia Polski do strefy euro w 2011 r. Czy termin jest realny? To dla rynków drugorzędna sprawa. Dla inwestorów słowa Donalda Tuska oznaczają determinację rządu do jak najszybszego zastąpienia złotego wspólną walutą.

Deklaracja wywołała skokowy wzrost kursu złotego — o niemal 10 groszy w stosunku do euro. Na koniec tygodnia kurs EUR/PLN wynosi 3,34, zaś USD/PLN niecałe 2,37. Jeśli za słowami premiera pójdą konkretne działania, zachęci to inwestorów do gry wzmacniającej naszą walutę. Nie oznacza to jednak, że czasy słabszego złotego mamy definitywnie za sobą. Nadal należymy do grupy rynków wschodzących. Złoty będzie nerwowo reagować na zmiany notowań EUR/USD. Te zaś w kolejnych dniach ukształtują komunikat po wtorkowym posiedzeniu Fedu oraz dane o sierpniowej inflacji w USA (również wtorek).

Przemysław Kwiecień

X-Trade Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu