Po nerwowej sesji indeks DJ ustanowił nowy rekord

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 26-10-2006, 22:12

Indeks Dow Jones ustanowił nowy historyczny rekord. Najwyższy poziom od grudnia 2000 r. osiągnął natomiast S&P500.

Znów huśtawkę nastrojów przeżyli inwestorzy handlujący na amerykańskich giełdach. Do połowy sesji nie było wyraźnego trendu, a bardziej zdecydowany ruch w którąś ze stron z miejsca spotykał się z szybkim kontratakiem. Ostatecznie jednak przewagą zdobyła strona popytowa efektem czego był nowy rekord indeksu Dow Jones. Wzrósł on o 0,24 proc. do 12163,7 pkt. Blisko 6-letniego maksimum znalazł się również wskaźnik S&P500.

Tym razem do wahania indeksów przyczyniły się przede wszystkim najnowsze dane makro. Zamówienia na dobra trwałe wzrosły co prawda rekordowo, ale przede wszystkim dzięki dużym zamówieniom pozyskanym przez Boeinga. Bez uwzględniania zamówień na środki transportu zmiana zamówień była symboliczna. Pozytywnie zaskoczyły z kolei dane z rynku nieruchomości. Sprzedaż nowych domów wzrosła bowiem we wrześniu o 5,3 proc. do 1,07 mln, podczas gdy analitycy oczekiwali ich spadku. Sugerować by to mogło, że kondycja tego segmentu rynku wcale nie jest aż tak zła. W powszechnej opinii, koniunktura na rynku nieruchomości jest barometrem stanu całej gospodarki i trendy tu występujące wyprzedzają ruchy w pozostałych sektorach. I z tego powodu wielu analityków obawia się pęknięcia bańki spekulacyjnej w amerykańskim budownictwie.

Humory handlującym psuły informacje o zapasach gazu. Wzrosły one o blisko połowę mniej niż oczekiwali ekonomiści (+19 mld stóp sześciennych).

W prestiżowej średniej Dow Jones dobrze zaprezentował się koncern Exxon Mobil. Paliwowy gigant zarobił na czysto w minionym kwartale ponad 10 mld USD. Kwotowaniom Boeinga zaszkodziła informacja o wielkim kontrakcie Airbusa z chińskimi przewoźnikami.

W dół, momentami ponad 25 proc. spadała wycena papierów Red Hat. To rezultat deklaracji potentata informatycznego Oracle, że zaoferuje pełną obsługę techniczną systemu Linux po niższej cenie niż dyktowana przez RH.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Po nerwowej sesji indeks DJ ustanowił nowy rekord