Czytasz dzięki

PO nie ma planów prywatyzacji mediów publicznych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 05-09-2005, 21:15

Platforma Obywatelska nie ma planów prywatyzacji związanych z Polskim Radiem i Telewizją Polską - zapewnił w poniedziałek podczas VI Konferencji Mediów Publicznych w Krakowie przedstawiciel tego ugrupowania Sławomir Nowak. Przed rokiem PO zapowiadała prywatyzację mediów publicznych.

Platforma Obywatelska nie ma planów prywatyzacji związanych z Polskim Radiem i Telewizją Polską - zapewnił w poniedziałek podczas VI Konferencji Mediów Publicznych w Krakowie przedstawiciel tego ugrupowania Sławomir Nowak. Przed rokiem PO zapowiadała prywatyzację mediów publicznych.

    Nowak powiedział, że pomysły te były tylko w fazie projektów. Dodał, że obecnie jego ugrupowanie uważa, iż media publiczne są potrzebne; pytanie tylko, czy w takiej strukturze jak obecnie. Dodał, że PO opowiada się za upowszechnieniem abonamentu radiowo-telewizyjnego - ma w planach uszczelnienie systemu zbierania tej opłaty i jej obniżenie.

    W poniedziałek, w pierwszym dniu dwudniowej Konferencji Mediów Publicznych, odbył się "okrągły stół" z udziałem polityków, na którym prezentowali oni stanowiska swoich partii wobec mediów.

    Przedstawiciele wszystkich ugrupowań uczestniczących w "okrągłym stole" podkreślali, że media publiczne są potrzebne oraz że powinny być apolityczne, niezależne i finansowane w sposób, który zapewniałby im stabilizację finansową.

    Zdaniem Andrzeja Celińskiego z SdPl, źródło zwane abonamentem wysycha, bo jego prawne umocowanie jest zbyt słabe (chodzi o kłopoty z pobieraniem abonamentu i nieskutecznym egzekwowaniem opłat od odbiorców). Dlatego Celiński uważa, że TVP i Polskie Radio powinny być finansowane z budżetu państwa.

    Według przedstawiciela PO, uszczelnienie poboru abonamentu powodowałoby jego upowszechnienie i tym samym obniżenie opłat. Platforma opowiada się za stworzeniem niezależnego systemu finansowania mediów publicznych, nad którym kontrolę sprawowałby minister kultury, a nie jak do tej pory Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji - PO opowiada się za jej likwidacją, bądź połączeniem z Urzędem Regulacji Telekomunikacji i Poczty.

    Jan Orkisz z UP proponował z kolei przeznaczenie na media publiczne zarówno abonamentu, jak również środków budżetowych. Finansowania TVP i Polskiego Radia z budżetu obawia się natomiast Jarosław Sellin, reprezentujący PiS. Jego zdaniem, niesie to ryzyko wpływania partii politycznych na media, a w rezultacie utratę przez nich niezależności.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

    Zarówno PiS, jak i PO, uważają, że do rozważenia jest pomysł płacenia abonamentu przy składaniu rocznego zeznania podatkowego.

      Większość polityków wskazywała na konieczność zmiany sposobu zarządzania w mediach publicznych i racjonalizowania wydatków.

    W opinii Nowaka, 50 osób w zarządach mediów publicznych, 85 w radach nadzorczych i około 8 tys. pracowników to stanowczo za dużo. Sellin zaproponował, by ograniczyć liczbę kierownictwa w zarządach Telewizji Polskiej i Polskiego Radia do jednej osoby - prezesa czy dyrektora. W ten sposób - jego zdaniem - uzyskałoby się oszczędności w zarządzaniu tymi spółkami. Za wart rozważenia uznał ten pomysł prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski.

    Z deklaracji przedstawicieli ugrupowań politycznych szefowie mediów publicznych i ich rad nadzorczych byli zadowoleni.

    "To, co usłyszeliśmy, wskazuje, że jesteśmy potrzebni. Jednak ostateczną weryfikacją tej prawdy jest wybór naszych odbiorców i płacenie przez nich abonamentu" - powiedział przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiego Radia Andrzej Długosz.

    Pytany później przez dziennikarzy, jaki jest najlepszy model finansowania mediów publicznych, Długosz powiedział, że nie ma na to jednej dobrej metody. "To politycy muszą zdecydować, czy abonament pozostanie takim, jakim jest, bez egzekucji i sankcji za jego niepłacenie, czy ten system się zmieni" - zaznaczył.

    Prezes TVP Jan Dworak przypomniał, że Polskie Radio, które w poniedziałek zostało ocenione dużo lepiej niż telewizja publiczna, jest finansowane z abonamentu w 80 procentach, tymczasem TVP w znacznie mniejszym procencie (30 proc.) i dlatego musi zabiegać o popularność i pozyskiwanie reklamodawców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane