Czytasz dzięki

Po obniżce akcyzy tanieje benzyna

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-09-2005, 18:21

Ceny benzyn spadły w czwartek na polskich stacjach od kilkunastu do nawet 30 groszy na litrze. Jest to reakcja na decyzję ministra finansów, który obniżył akcyzę o 25 groszy na litrze benzyny.

Ceny benzyn spadły w czwartek na polskich stacjach od kilkunastu do nawet 30 groszy na litrze. Jest to reakcja na decyzję ministra finansów, który obniżył akcyzę o 25 groszy na litrze benzyny.

    Firma BP Polska obniżyła od czwartku ceny benzyn na swoich stacjach. Obniżki wynoszą 20-25 groszy na litrze. W środę  hurtowe ceny benzyn obniżyły PKN Orlen i Grupa Lotos.

    Na stacjach paliw w Katowicach obniżka cen najpopularniejszych gatunków benzyny wyniosła w czwartek od kilkunastu do ponad 30 groszy na litrze. Na większości stacji, gdzie PAP sprawdzała w czwartek ceny, benzyna bezołowiowa i uniwersalna 95 była o 20 groszy tańsza niż w środę, a benzyna 98 o 30 groszy.

    Tak było m.in. na położonych w centrum miasta i przy drogach wylotowych stacjach PKN Orlen, Jet, Slovnaft i BP. O 20 groszy staniała benzyna na stacjach Shell. Na jednej ze stacji BP obniżka wyniosła ok. 15 groszy. Obecnie najczęściej za litr benzyny 95 trzeba zapłacić w Katowicach od 4,26 do 4,29 zł, a benzyny 98 od 4,37 do 4,55 zł.

    Na stacjach benzynowych w Lublinie ceny paliw w czwartek były o kilkanaście groszy niższe.

    Po decyzji ministra finansów o obniżeniu akcyzy ceny paliw we Wrocławiu zmniejszyły się średnio o 15 groszy na litrze.Za litr etyliny 95 w stolicy Dolnego Śląska należy zapłacić od 4 zł 27 gr do 4 zł 33 gr.

    W Szczecinie część stacji benzynowych, zwłaszcza tych należących do sieci PKN Orlen, grupa Lotos, Shell czy BP, już w czwartek zareagowała na rozporządzenie ministra o obniżeniu akcyzy. Na stacjach pierwszych dwóch sieci cena litra benzyny spadła o 14 groszy, a na stacjach Shell i BP o 20 groszy. Ceny oleju napędowego pozostały na dotychczasowym poziomie.

    Z informacji uzyskanych przez PAP wynika, że np. lokalna sieć stacji benzynowych Amber zdecydowała się obniżyć cenę etyliny o 6 groszy na litrze, ale obniżyła także cenę oleju napędowego o 2 grosze.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

    Część stacji zamierza obniżyć cenę benzyny od piątku, a niektóre podejmą takie decyzje w ciągu kilku najbliższych dni. Ich właściciele tłumaczą, że mają jeszcze "stare zapasy, które muszą sprzedać po starej cenie".

    Stacje paliw w Kielcach obniżyły w czwartek ceny paliw od 5 do 20 groszy za litr. Na jednej ze stacji PKN Orlen, Statoil i jednej z sieci BP litr benzyny kosztował w czwartek 4,39 zł.  W dwóch największych miastach woj. lubuskiego - Gorzowie Wielkoplskim i Zielonej Górze w czwartek nie widać było spadku cen tego paliwa na stacjach.

    W Gorzowie w ostatnim czasie ceny te wzrosły do najwyższego poziomu. Za litr benzyny bezołowiowej 95 na dużych stacjach zagranicznych i polskich koncernów trzeba zapłacić od 4,38 zł do 4,59 zł. Około południa na tablicach informujących o cenach paliw nie było widać zmian.

    W Gorzowie niezwykle drogi jest także olej napędowy. Popularna "ropa" kosztuje od 3,92 zł za litr nawet do 4,05 zł.

    Na razie spadku cen paliw nie widać także na największych stacjach w Zielonej Górze. Tam jednak ceny, zarówno 95-oktanowej "bezołowiówki", jak i oleju napędowego są zdecydowanie niższe niż w Gorzowie. W Zielonej Górze bezołowiowa 95 kosztuje od 4,05 zł do 4,37 zł za litr, natomiast olej napędowy ok. 4 zł za litr. Jego cena w największych stacjach waha się od 3,75 do 3,89 zł za litr.

    Stacje paliw na Podbeskidziu obniżyły w czwartek ceny sprzedawanych przez siebie benzyn. Kierowcy płacą za litr benzyny od 10 do 20 groszy mniej. Cena litra benzyny 95 waha się w zależności od stacji od 4,30 zł do 4,38 zł. Tak jest m.in. w Bielsku-Białej i Czechowicach-Dziedzicach, Rybarzowicach i Żywcu oraz Cieszynie i Kończycach Wielkich.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane