PO: PiS chce przejąć władzę nad mediami w Polsce

Polska Agencja Prasowa SA
16-12-2005, 14:18

Posłanka PO Iwona Śledzińska-Katarasińska uważa, że zmiany tzw. ustaw medialnych autorstwa Prawa i Sprawiedliwości mają doprowadzić do przejęcia przez tą partię władzy nad mediami w Polsce.

Posłanka PO Iwona Śledzińska-Katarasińska uważa, że zmiany tzw. ustaw medialnych autorstwa Prawa i Sprawiedliwości mają doprowadzić do przejęcia przez tą partię władzy nad mediami w Polsce.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o rtv, Prawa Pocztowego i Prawa telekomunikacyjnego. Projekt zakłada m.in. zmniejszenie liczby członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 9 (obecnie) do 5. Dwóch członków miałby powoływać prezydent, dwóch Sejm, a jednego Senat.

Projekt zakłada też zlikwidowanie Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty i powołanie Urzędu Komunikacji Elektronicznej. UKE ma się zajmować m.in. kwestiami dotyczącymi korzystania z częstotliwości, a także rejestrem przedsiębiorców telekomunikacyjnych.  

"Była bez mała jednopartyjna Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, teraz będzie mniejsza, ale można się spodziewać, że będzie pod przemożnym przewodnictwem jednej partii" - oceniła. "Nie chodzi o to, czy ktoś jest z lewa czy z prawa, tylko o to, że chce monopolizować media" - dodała.

Posłanka skrytykowała pośpieszny tryb pracy nad projektem. "Ta ustawa przejdzie do historii jako ustawa trzydniowa, bo tyle trwały prace nad nią" - powiedziała na piątkowym briefingu w Sejmie.

"Zamiast satysfakcji mamy gorycz i niesmak. Nie było warunków do merytorycznej dyskusji, a cała operacja przypomina zabieg, w którym dżumę leczymy cholerą" - powiedziała.

Śledzińska-Katarasińska jest wiceszefem sejmowej komisji Kultury i Środków Przekazu, uczestniczy też w pracach podkomisji powołanej do prac nad nowelą.

Zaproponowała poprawkę do projektu, w myśl której kandydaci do KRRiT musieliby uzyskać rekomendację związków i stowarzyszeń twórczych. Poprawka została jednak w komisji odrzucona. "Zrozumiałam, że praca nad tą ustawą mija się z celem, bo ustawa jest napisana, stanowiska są już podzielone, a konsekwencje wykalkulowane" - powiedziała.

Zdaniem posłanki, sojusznikami PiS w pracach nad nowelą są Samoobrona i LPR. "Sejm wybiera dwóch członków KRRiT, rozumiem, że obiecano, że te dwa miejsca będą zajęte przez Ligę Polskich Rodzin i Samoobronę" - powiedziała.

Marszałek Sejmu Marek Jurek powiedział w piątek dziennikarzom, że w listach protestacyjnych w sprawie prac nad projektem nowelizacji ustaw medialnych, które złożyły kluby PO, SLD i PSL, nie było argumentów przemawiających za unieważnieniem prac sejmowej komisji.

Jeszcze w piątek w Sejmie ma odbyć się głosowanie nad projektem noweli ustaw medialnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PO: PiS chce przejąć władzę nad mediami w Polsce