Po podboju zagranicy czas na Polskę

opublikowano: 28-11-2017, 22:00

Firma informatyczna z Rybnika, która od prawie dwudziestu lat z powodzeniem działa na obcych rynkach, teraz rozkręca się w ojczyźnie.

Alan Systems od 1999 r. dostarcza produkty i usługi z branży IT. Firma ma na swoim koncie stworzenie m.in. platformy e-commerce ze sprzętem sportowym, systemu wykrywania oszustów w rozgrywkach pokera online (wspólnie z grupa matematyków z Uniwersytetu z Uppsali w Szwecji) i aplikację ezoteryczną dla wróżek i wróżów. Z jej oprogramowania i systemów biznesowych korzystają już światowi giganci, m.in. austriacki internetowy bukmacher bwin.party i operator telekomunikacyjny Tele2, również z tego kraju.

Firma Alan Systems założona 18 lat temu przez Andrzeja Czajkę zdobyła rynek nowatorskim systemem do wystawiania fakturelektronicznych.
Zobacz więcej

INNOWACJĄ W KONKURENCJĘ:

Firma Alan Systems założona 18 lat temu przez Andrzeja Czajkę zdobyła rynek nowatorskim systemem do wystawiania fakturelektronicznych. [FOT. ARC]

18 lat w Europie

— Pierwszy projekt naszej firmy został zrealizowany właśnie dla Tele2, gdzie pracowała moja żona. Wpadła na pomysł, który mógł ułatwić funkcjonowanie tej firmy. Chodziło o system do wystawiania faktur elektronicznych — stworzyliśmy go w Polsce z pomocą 2-3 współpracowników. Dzisiaj taki system to standard, ale 18 lat temu było to nowatorskie rozwiązanie i — przede wszystkim — skuteczne — zaznacza Andrzej Czajka, założyciel Alan Systems. Z austriackim operatorem firma współpracuje do dzisiaj. Przełomem dla Alan Systems było jednak rozpoczęcie współpracy z międzynarodową firmą z branży rozrywkowej, czyli bwin.party.

— Byliśmy małą firmą z Polski, a nasz główny klient przechodził kryzys. Podczas rozmowy z pracownikami wyłożyłem karty na stół i poinformowałem ich, że mam pomysł, jak wyjść z trudnej sytuacji, ale będzie to wymagało wyrzeczeń dla nas wszystkich. Ci, którzy wtedy podjęli wyzwanie, pracują z nami do dziś — wspomina Andrzej Czajka.

Założyciel Alan Systems wyznaje zasadę, że aby firma mogła się rozwijać i odnosić sukcesy, najpierw potrzebne są kryzysy — nie ma na myśli tylko swojego przedsiębiorstwa, ale również np. spółki z określonej branży. W takiej sytuacji firmy, aby przetrwać, muszą znajdować nowych kontrahentów. W jego przypadku ta teoria się sprawdza. 12 lat temu firma podjęła współpracę z bwin.party i okazało się, że zaczęła przyciągać coraz więcej klientów z innych branż. Zyski rosły, spółka sie rozwijała i sześć lat temu przeniosła się z Katowic do nowo wybudowanej siedziby w Rybniku. Dzisiaj zatrudnia blisko 100 osób, które obsługują klientów z 25 krajów.

Kolejne wyzwania

Duże zainteresowanie partnerów z zagranicznych rynków to zasługa przede wszystkim flagowego produktu firmy, czyli systemu Cream. Jest on oparty na oprogramowaniu typu XRM, które wspiera procesy sprzedaży, działań marketingowych, obsługi klienta i pracy grupowej, jest oparte na architekturze chmurowej, a więc dostępne wszędzie, gdzie dociera internet. Klienci mogą dostosowywać oprogramowanie do swoich potrzeb i nie muszą martwić się o jego serwis. Alan Systems ma własne serwerownie, a 70-osobowy zespół zapewnia klientom pełną obsługę.

— Nad systemem Cream zaczęliśmy pracować na przełomie lat 2011-12, kiedy kończyły się nasze projekty dla jednego z największych klientów. One napędzały nasze finanse — tłumaczy Andrzej Czajka. Na początku system zyskał klientów w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Teraz firma stawia na promowanie go na polskim rynku.

— Powoli zacierają się różnice między Polską a zachodem Europy. Nadal bardzo często rodzimi przedsiębiorcy decydują się jedynie na rozwiązania niezbędne — i nie chcą przepłacać. Jednak coraz częściej polscy przedsiębiorcy, podobnie jak ich zachodni koledzy, stawiają na wartościowe i pełne wersje oprogramowania, które pozwalają zoptymalizować czas pracy — mówi Andrzej Czajka.

Mimo że Alan Systems skupia się na zdobywaniu klientów na produkty i usługi w Polsce, oczywiście nie zapomina o zagranicznych rynkach. Założyciel firmy ujawnia, że jest w trakcie rozmów z dużym zagranicznym klientem i jednocześnie szuka partnera biznesowego, z którym jego firma mogłaby uzupełniać się produktowo lub serwisowo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Łuszczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu