Po porozumieniu z Eureko, MSP chce PZU na GPW w czerwcu

14-12-2004, 19:01

Dzięki porozumieniu osiągniętemu przez Skarb Państwa z holenderskim koncernem Eureko - inwestorem w PZU SA - oferta publiczna największego polskiego ubezpieczyciela odbędzie się na przełomie maja/ czerwca 2005 roku, tak by spółka zadebiutowała na GPW jeszcze w czerwcu, powiedział we wtorek minister skarbu Jacek Socha. Dodał, że Skarb Państwa zaoferuje w ofercie publicznej 5% akcji PZU dla Eureko oraz 20% akcji dla pozostałych inwestorów.

Tym samym Eureko, posiadające obecnie 21% akcji polskiego ubezpieczyciela, zrezygnowało z ubiegania się o objęcie pakietu większościowego. Kolejne 10% akcji PZU posiada Bank Millennium, który w listopadzie ogłosił, że rozważa sprzedaż tego pakietu na rzecz Eureko.

„Jeszcze przed ofertą publiczną, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) kupi 5% akcji PZU i będzie je posiadał przez okres do pięciu lat" - powiedział Socha podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Podkreślił, że Skarb Państwa będzie dążyć do zachowania 25% plus jednej akcji PZU tak, by posiadać wpływ na najważniejsze decyzje spółki.

Na dziewięcioosobową radę nadzorczą trzy osoby będą pochodziły ze Skarbu Państwa plus jedna osoba niezależna. Eureko również zarekomenduje trzy osoby plus jedną osobę niezależną. EBOR przedstawi jedną osobę, powiedział minister.

„Skarb Państwa zachowa głos blokujący, m.in. przy ewentualnych zmianach statutu spółki" - powiedział Socha.

Minister powiedział także, że jeżeli w przyszłości Eureko będzie chciało przekroczyć 50% udziału w akcjonariacie PZU, to będzie na to musiało uzyskać zgodę Rady Ministrów.

„Jeżeli Eureko zdecyduje się na sprzedaż akcji PZU, to Skarb Państwa, zgodnie z umową, zachowuje prawo pierwokupu" - zaznaczył Socha.

W związku z osiągnięciem porozumienia Skarb Państwa wystąpią wspólnie z Eureko do trybunału arbitrażowego o zakończenie sporu. Dotychczasowe koszty procesu szacowane są na ok. 1 mln euro, dodał minister.

Sprawa trafiła do trybunału po ty, jak w 2002 roku polski rząd postanowił o zatrzymaniu kontrolnego pakietu PZU. Eureko domagało się realizacji przez rząd umowy prywatyzacyjnej, która pozwalała by mu na zakup dodatkowych 21%. Konsorcjum kupiło pakiet 30% akcji PZU w 1999 roku i zapłaciło wtedy 3 mld zł.

Według Sochy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że porozumienie - zaakceptowane we wtorek przez rząd po uzgodnieniu z Eureko - zostanie podpisane jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

Wcześniej resort skarbu informował, że zaprosi najwyżej sześciu oferentów w przetargu na doradcę przy prywatyzacji PZU do złożenia ofert wiążących, zawierających cenę, 3 stycznia 2005 roku. Socha powiedział we wtorek, że chciałby, aby doradca został wyłoniony jeszcze w styczniu.

Wcześniej przedstawiciele Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP) zapowiadali, że w przypadku osiągnięcia porozumienia z Eureko PZU mogłoby wejść na giełdę w połowie 2005 roku.

Jak zapowiadał Socha, debiut giełdowy PZU pozwoli na przekroczenie przyszłorocznych przychodów prywatyzacyjnych, zapisanych w budżecie 2005 w wysokości 5,7 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Po porozumieniu z Eureko, MSP chce PZU na GPW w czerwcu