PO powraca do pomysłu ze stawkami... 3 x 16

Jarosław Królak
opublikowano: 13-01-2006, 00:00

Zdaniem Jana Rokity, w 2006 r. możliwe są zmiany podatków. PO myśli o 16-proc. stawkach VAT, PIT i CIT oraz obniżce składek na ZUS.

Wczoraj Platforma Obywatelska (PO) oficjalnie zaprezentowała projekt nowej ustawy o VAT („PB” pierwszy ujawnił jego założenia). Liczy on 220 artykułów i naprawia największe wady obecnych regulacji. Zakłada m.in. jedną 15-proc. stawkę na wszystkie towary i usługi, umożliwia pełne odliczenie VAT od pojazdów i paliw, pozwala na tworzenie tzw. grup podatkowych, upraszcza procedury dla inwestorów, przyspiesza zwrot VAT, ułatwia jego odliczanie, ale nakłada kasy fiskalne... na wszystkich.

Liniowa szesnastka

Projekt przedstawił Jan Rokita.

— Aby ożywić gospodarkę i zmniejszyć bezrobocie, należy obniżyć podatki i składki na ZUS — mówi wiceszef PO.

Krokiem w tym kierunku ma być nowa ustawa o VAT.

— Jeszcze w tym roku możliwe jest jej wprowadzenie — dodaje poseł Rokita.

Nie odpowiedział na pytanie, jakie widzi szanse na jej uchwalenie przez Sejm. Mimo że w projekcie ustawy o VAT zapisano stawkę 15-proc., to PO rozważa też wprowadzenie stawki liniowej 16-proc.

— Oprócz VAT chcemy naprawić ustawy o PIT, CIT oraz obniżyć składki na ZUS. Rozważamy dwie opcje zmian. Pierwsza to 3 x 16, czyli jedna stawka dla PIT, CIT i VAT z ulgą rodzinną w podatkach dochodowych. Druga opcja to 16-proc. VAT, 19-proc. PIT oraz CIT i 3-proc. obniżka składek na ZUS. Bardziej skłaniamy się do pierwszej opcji — zaznacza wiceszef PO.

Marcowe obiecanki

O planach reformy VAT wypowiedział się Mirosław Barszcz, wiceminister finansów.

— Do końca stycznia przedstawimy koncepcję reformy. Bazą będą projekty nowelizacji ustawy o VAT autorstwa rady podatkowej PKPP Lewiatan oraz projekt napisany przez ekspertów na zlecenie PO. Do końca marca rząd zaprezentuje proponowane zmiany podatków — deklaruje Mirosław Barszcz.

Nie widzi szans na regulacje uszczuplające dochody budżetu.

— Pomijając stawkę 15-proc., nasz projekt nie ma negatywnych skutków dla budżetu — mówi Marcin Chomiuk z PricewaterhouseCoopers, współautor projektu PO.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PO powraca do pomysłu ze stawkami... 3 x 16