Po prognozach Nokii i Lucenta indeksy w USA idą w dół

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 12-03-2002, 16:35

Wtorek przynosi przecenę spółek technologicznych i telekomunikacyjnych na amerykańskich giełdach. Wszystkiemu winne Lucent Technologies i Nokia, które obniżyły prognozy sprzedaży. Fatalnie odebrano także informacje o podejrzeniach Komisji Papierów Wartościowych w sprawie zapisów w księgach WorldCom. Telekom nie wie o co chodzi, a jego kurs traci 15 proc.

Spadki napędzają producenci sprzętu telekomunikacyjnego. Lucent, który w sumie nieznacznie obniżył prognozy sprzedaży na ten kwartał, jest już 18 proc. pod kreską. Spółka ciągnie za sobą wszystkich przedstawicieli branży, na czele z Nortelem i Juniper Networks. Spada cena Cisco, który podobno jest chętny do przejęcia Cieny.

Spada kurs Microsoftu, który jest gotowy na ustępstwa, by uniknąć spraw antymonopolowych w Unii Europejskiej. W sektorze IT wyjątkiem jest IBM, który zyskuje po publikacji szczegółowych danych finansowych. Wcześniej spółka obiecała je opublikować po oskarżeniach o „twórczą” księgowość. Okazało się, że nie jest z nią tak źle, a uwagę analityków przykuły jedynie wyższe niż u konkurencji koszty operacyjne.

Dzisiejsze spadki wcześniej czy później musiały nastąpić. Gracze za bardzo przyzwyczaili się do znakomitych danych makro. Tymczasem spółki jeszcze długo nie odczują ożywienia, tym bardziej, że zdaniem Alana Greenspana będzie ono stopniowe.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Po prognozach Nokii i Lucenta indeksy w USA idą w dół