PO proponuje dotacje dla trzech uczelni katolickich

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-01-2006, 16:48

Dotacje z budżetu państwa dla Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej w Krakowie oraz Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu - to propozycje Platformy Obywatelskiej.

Dotacje z budżetu państwa dla Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej w Krakowie oraz Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu - to propozycje Platformy Obywatelskiej.

    W przyszłym tygodniu Sejm zajmie się projektami ustaw autorstwa PO, które przewidują, że Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie, Wyższa Szkoła Filozoficzno-Pedagogiczna "Ignatianum" w Krakowie oraz Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu mają otrzymywać dotacje i inne środki z budżetu państwa na zasadach określonych dla uczelni publicznych.

    Zgodnie z wyliczeniami autorów projektu, koszty wprowadzenia proponowanych zapisów to ok. 22 mln zł rocznie.

    Na warszawską uczelnię z budżetu trzeba by było przeznaczyć kwoty 6 mln zł rocznie, a w 2006 roku połowę tej kwoty na pierwszy semestr roku akademickiego 2006/2007.

    Na uczelnię w Krakowie 10,2 mln zł rocznie, a w roku 2006 r. połowę tej kwoty na pierwszy semestr roku akademickiego 2006/2007.

  Z kolei na uczelnię we Wrocławiu konieczne byłoby przeznaczenie 6,2 mln zł rocznie, a w roku 2006 połowę tej kwoty na pierwszy semestr roku akademickiego 2006/2007.

    We wszystkich trzech projektach autorzy przedstawili podobne uzasadnienia. Czytamy w nich, że założeniem projektowanych ustaw jest wypełnienie umowy międzynarodowej, czyli Konkordatu między Stolicą Apostolską i Polską oraz Umowy między Rządem RP a Konferencją Episkopatu Polski w Sprawie statusu prawnego szkół wyższych zakładanych i prowadzonych przez Kościół Katolicki, w tym uniwersytetów, odrębnych wydziałów wyższych seminariów duchownych, oraz w sprawie trybu i zakresu uznawania przez Państwo stopni i tytułów nadawanych przez te szkoły wyższe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane