Po wejściu do UE zdrożeją wycieczki zagraniczne

Paweł Kubisiak
13-05-2003, 07:54

Warszawa (PAP) - Po wejściu Polski do Unii Europejskiej wzrosną ceny usług turystycznych, ponieważ w miejsce obecnej 7-proc. stawki VAT od usługi turystycznej krajowe biura podróży będą płaciły 22-proc. VAT - oceniła Polska Izba Turystyki.

"Wzrośnie też z 0 proc. do 22 proc. podatek VAT od turystyki przyjazdowej. Aby temu zapobiec, konieczna jest nowelizacja VI dyrektywy unijnej, w części dotyczącej sposobów naliczania podatku VAT od usług turystycznych" - powiedział w poniedziałek wiceprezes Polskiej Izby Turystyki Stanisław Piśko podczas konferencji zorganizowanej przez Izbę pod hasłem "Szósta dyrektywa w turystyce".

Według uczestniczącej w konferencji wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej Małgorzaty Okońskiej-Zaremby, Komisja Europejska pracuje już nad nowelizacją tej dyrektywy. Jest to dla Polski szczególnie ważne, ponieważ polskie Ministerstwo Finansów zakończyło już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług w części dostosowującej polskie prawo w zakresie podatku VAT na usługi turystyczne do przepisów unijnych.

Zdaniem wiceministra finansów Jana Czekaja, projekt nowelizacji trafi do Sejmu w czerwcu tego roku. "Zakładamy, że nowelizacja zostanie uchwalona na jesieni tego roku. Czekaj uważa jednak, że zmiany w unijnym prawie zakończą się szybko. "Będziemy wtedy mogli, już na pewnym etapie prac legislacyjnych, dokonać odpowiednich zmian, tak aby te rozwiązania były zgodne z nowymi postanowieniami VI dyrektywy. Sądzę, że wdrożenie nowych przepisów przyczyni się do lepszego funkcjonowania biur turystycznych" - powiedział Czekaj.

Mówiąc o zawiłościach dotyczących naliczania podatku VAT w turystyce, Piśko zastanawiał się co się stanie, gdy nie zostanie zmieniona VI dyrektywa oraz jaki wpływ będzie miała na funkcjonowanie biur podróży i na ceny.

Ocenił, że pozostawienie dotychczasowych zasad naliczania podatku VAT będzie sprzyjać jedynie działalności dużych organizacji turystycznych prowadzących sprzedaż swoich ofert przez pośredników. Jest to problem nie tylko Polski, ale i innych krajów kandydujących. "Dzień wejścia do UE stanie się dniem pogorszenia warunków współpracy biur podróży, a to jest sprzeczne z ideą Wspólnoty - powiedział Piśko.

Obecni na konferencji prezesi i przedstawiciele Krajowych Związków Biur Podróży krajów kandydujących do Unii Europejskiej podpisali deklarację warszawską.

"Z zadowoleniem odnotowujemy fakt rozpoczęcia przez Komisję Europejską procesu legislacyjnego zmierzającego do nowelizacji VI Dyrektywy UE w części dotyczących specjalnych regulacji w opodatkowaniu biur podróży i innych organizatorów turystyki - poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej prezes Polskiej Izby Turystyki Jan Korsak.

Uczestnicy spotkania popierają główne kierunki zmian w tej dyrektywie, a szczególnie opowiadają się za rozszerzeniem specjalnych procedur opodatkowania usług turystycznych także w przypadku, gdy usługi te oferowane są przez organizatorów turystyki innym współpracującym z nimi przedsiębiorstwom.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele Chorwacji, Litwy, Estonii, Malty, Słowacji i Węgier. (PAP)

:

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Po wejściu do UE zdrożeją wycieczki zagraniczne