PO z 49 proc. poparciem, PiS - 28 proc.

DI, PAP
opublikowano: 30-11-2007, 16:57

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, 49 proc. wyborców o sprecyzowanych preferencjach i deklarujących zamiar głosowania poparłoby kandydatów PO - wynika z sondażu TNS OBOP z połowy listopada.

Na kandydatów PiS głosowałoby - według TNS OBOP - 28 proc. wyborców, LiD - 10 proc. Poparcie dla PSL wyniosłoby 10 proc. Pozostałe partie uzyskały w sondażu marginalne poparcie (gotowość głosowania na Samoobronę i LPR deklarowało po jednej setnej badanych; na Polską Partię Pracy - mniej niż co setny, natomiast na partie inne niż wymienione - jeden na stu badanych).

W październikowych wyborach na kandydatów PO głosowało 41,51 proc. uprawnionych, PiS - 32,11 proc., LiD - 13,15 proc., PSL - 8,91 proc.

OBOP zwraca uwagę, że - porównując notowania partii z ostatnich wyborów z uzyskanymi w sondażu powyborczym - można zauważyć, że jedynie partie koalicji rządowej umocniły swoje notowania. Jednocześnie zmniejszył się, o 4 pkt proc., elektorat PiS i o 3 pkt proc. - LiD.

Na pytanie o gotowość udziału w wyborach parlamentarnych - gdyby miały się one odbywać w najbliższą niedzielę - "zdecydowanie tak" odpowiedziało 46 proc. ankietowanych przez TNS OBOP. W październikowych wyborach frekwencja wyborcza wyniosła 53,88 proc.

Sondaż TNS OBOP przeprowadzony był w dniach 8-12 listopada na reprezentatywnej, losowej 950-osobowej ogólnopolskiej próbie osób od 18. roku życia.(

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane