Pochodzenie (firmy) ma znaczenie

  • Dorota Czerwińska
opublikowano: 26-08-2013, 00:00

Na wysokość wynagrodzenia pracowników IT nie wpływa obrót czy wielkość firmy, ale jej pochodzenie.

Informatycy nie mogą narzekać na brak ofert pracy, podobnie jak na zarobki. Ale lepiej wybrać firmę z kapitałem zagranicznym. Z „Raportu Płacowego” przygotowanego przez Advisory Group Test HR wynika, że miesięczna płaca całkowita informatyków jest w takich przedsiębiorstwach często o ponad 20 proc. wyższa niż w firmach z polskim kapitałem. Na przykład specjalista ds. IT, czyli osoba odpowiedzialna za całość działań zapewniających sprawne funkcjonowanie infrastruktury informatycznej firmy — od oprogramowania po wsparcie techniczne — zarabia w polskiej firmie średnio 4680 zł, a w zagranicznej prawie 1400 zł więcej. Wyjątkiem jest stanowisko specjalisty ds. wdrożeń — lepiej płacą polscy pracodawcy, co może wynikać z większej odpowiedzialności i szerszego zakresu obowiązków niż w międzynarodowychkorporacjach, w których większość zmian systemowych narzuca centrala.

Co ciekawe, aż takich dysproporcji nie ma między stawkami proponowanych przez przedsiębiorstwa, które osiągają różne obroty. Rozbieżności między płacami w firmach osiągających obroty do 50 mln zł, a tymi, które mają ponad 200 mln zł, wynoszą jedynie 500 zł. Dotyczy to także najwyższych stanowisk, w tym dyrektorskich.

Jak twierdzą eksperci z Advisory Group Test HR, ze względu na stały rozwój sektora IT i wzrost zapotrzebowania na wykwalifikowanych pracowników można się spodziewać wzrostu stawek oferowanych przez polskich pracodawców. Firmy będą się również starały przyciągać specjalistów, oferując im benefity i większą swobodę pracy, a także zapewniając możliwość szybszego awansu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu