Pochwal się pomysłem, powalcz o kapitał

  • Marta Bellon
opublikowano: 08-08-2012, 00:00

Complex czeka na ciekawe projekty biznesowe. Najlepszy przekształci w nową spółkę, w której chce objąć większościowy udział. Zarządzanie powierzy pomysłodawcy.

Organizacje otoczenia biznesu, a także inne instytucje prześcigają się ostatnio w organizowaniu przedsięwzięć, w których młodzi przedsiębiorcy mogą powalczyć o kapitał czy usługi doradcze. Kolejną taką okazję stwarza spółka Complex, zarządzająca portfelem inwestycji firm w sektorze przemysłowym i nieruchomościowym.

Wystartowała z projektem pod hasłem Biznes Starter adresowanym do młodych, kreatywnych osób, twórców nowatorskich rozwiązań z branży nowoczesnych technologii przemysłowych, mechaniki, automatyki, inżynierii materiałowej, robotyki, multimediów oraz urządzeń mobilnych i telekomunikacji.

Mogą oni powalczyć o kapitał dla swoich projektów biznesowych oraz wsparcie merytoryczne ekspertów i analityków, którzy podpowiedzą, jak zbudować strategię rozwoju firmy, jak stworzyć biznesplan oraz zaoferują pomoc przy nawiązywaniu kontaktów, a także porady prawne. Laureat konkursu będzie mógł również skorzystać z dostępu do infrastruktury biurowej, produkcyjnej i laboratoryjnej grupy Complex. Spółka zapewnia, że udostępni mu ponadto autorskie modele zarządzania, najnowocześniejsze narzędzia oraz przetestowane przez siebie wzorce.

— Założeniem projektu Biznes Starter jest kreowanie postawy przedsiębiorczości oraz zachęcenie młodych autorów do realizacji własnych, innowacyjnych projektów. Wierzymy, że w połączeniu z odpowiednim wsparciem finansowym oraz naszych ekspertów jesteśmy w stanie uruchomić zyskowne podmioty biznesowe, dywersyfikujące ofertę całej Grupy Complex — mówi Michał Nowacki, prezes spółki. Uczestnicy rywalizacji mogą liczyć na wsparcie kapitałowe w wysokości od 100 tys. zł do 1 mln zł.

— Oznacza to, że nie dyskwalifikujemy małych projektów, w których po dokonaniu drobnych modyfikacji drzemią wielkie możliwości. Każdy projekt traktujemy indywidualnie, każdy z tych już zgłoszonych jest w innej fazie wzrostu, każdy wymaga obróbki i dofinansowania na innym poziomie, dlatego nie możemy jednoznacznie stwierdzić, ile z nich objętych zostanie programem. Biznes Starter nie ma ram czasowych, więc można przyjąć, że oczekujemy systematycznego spływu projektów — tłumaczy Agnieszka Marciniak, koordynator programu.

Pomysł można zgłosić poprzez serwis www.biznesstarter. pl. Jeśli uzyska on pozytywną opinię, jego autor będzie miał szansę zaprezentować go przed grupą ekspertów, potem czeka go runda dodatkowych pytań.

W ostatnim etapie przedstawiciele spółki Complex ocenią, czy i w jakim stopniu warto zaangażować się w przedsięwzięcie. Wysokość wsparcia rozpatrywana będzie indywidualnie i uzależniona od oceny projektu biznesowego pod kątem opłacalności inwestycji. Spółka zamierza obejmować w podmiotach stworzonych z pomysłodawcami większościowy udział.

— Interesuje nas tylko większościowy pakiet udziałowy, przy czym warto wspomnieć, że Complex zakłada z pomysłodawcą spółkę prawa handlowego, tym samym przyjmuje na siebie rolę inwestora i koordynatora, a funkcje zarządcze powierza pomysłodawcy. Przyjmujemy również opcje wejścia kapitałowego w istniejącą spółkę — mówi Agnieszka Marciniak.

8 podstawowych kryteriów oceny projektów:

pomysł i jego innowacyjność, szanse na zrealizowanie pomysłu — rozpoczęcia sprzedaży produktu lub usługi, konkurencyjność produktu/ usługi (ochrona patentowa) koszty finansowe, które musi ponieść Complex w celu realizacji projektu, potencjał rozwoju — perspektywy uzyskania zwrotu z inwestycji, wyraźne zapotrzebowanie rynkowe na produkt/usługę (popyt), predyspozycje pomysłodawcy, wcześniejsze dokonania, dotychczasowe doświadczenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu