Pochyl głowę przed kotwicą Polski Walczącej!

opublikowano: 26-07-2016, 07:45

Wielkie brawa należą się inicjatorom akcji Polska Walcząca - Upamiętniaj Godnie. Jest ona odpowiedzią na używanie symbolu tzw. Kotwicy w niewłaściwych sytuacjach, np. podczas demonstracji pełnych przemocy.

Tak zwana "odzież patriotyczna" zalała polskie ulice wprowadzając na chodniki i do miejsc publicznych symbole narodowe i niepodległościowe. Wśród nich jest i ten najbardziej znany - połączone litery P i W będące znakiem Polski Walczącej. 

Kotwica Polski Walczącej
Kotwica Polski Walczącej

W formie sprzeciwu wobec dewaluacji czy wręcz kalania tego symbolu na naszych ulicach powstała inicjatywa Polska Walcząca - Upamiętniaj Godnie, której celem jest skłonienie do namysłu nad sytuacjami, w których wykorzystujemy te znaki. Inicjatorem akcji jest Adam Ferency, reżyser i aktor teatralny, którego poparły Muzeum Powstania Warszawskiego i Jednostka Wojskowa Komandosów. 

Dlaczego komandosi? Jednostka jest spadkobierczynią tradycji batalionów AK: „Parasola”, „Zośki” i „Miotły”. Na mundurach komandosów widnieje znak Polski Walczącej, a sami żołnierze utrzymują na co dzień kontakt z powstańcami i dbają o tradycje związane ze stołeczną insurekcją. 

Spot kampanii zostanie zaprezentowany 1 sierpnia o 17.00 - w Godzinie W.

Popularna "Kotwica" jako znak Polski Walczącej został wybrany spośród 27 różnych propozycji zgłoszonych na konkurs ogłoszony przez Biuro Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej. Decydowała wymowa patriotyczna oraz łatwość wykonania. Autorką (współtwórczynią) zwycięskiego projektu była najprawdopodobniej instruktorka harcerska Anna Smoleńska ps. „Hania”, studentka historii sztuki na tajnym Uniwersytecie Warszawskim.

Za namalowanie znaku Polski Walczącej groziła kara śmierci. Mimo to pojawiała sie nieustannie na gmachach w całej Warszawie. Jednym z jej popularyzatorów był Jan Bytnar, twórca szablonu i pieczątek ze znakiem kotwicy. Opracował też urządzenie do malowania znaku, zwane „wiecznym piórem”. Zdobył rozgłos namalowaniem znaku „kotwicy” na cokole pomnika Lotnika, znajdującego się do 1944 na placu Unii Lubelskiej.

Pełna wersja spotu kampanii zaprezentowana będzie w godzinę 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Już teraz organizatorzy przedstawiają krótką zapowiedź:

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Polecane