Pociagiem z centrum Krakował do lotniska w Balicach - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-10-2005, 08:07

Około 5,3 mln zł ma kosztować modernizacja torów kolejowych, przystosowanie ich do ruchu pasażerskiego, dobudowa brakującego odcinka torów oraz budowa ostatniego przystanku, by z centrum Krakowa można było dojechać pociągiem na lotnisko w Balicach. Inwestycja ma być gotowa już za dwa miesiące - zapowiada "Dziennik Polski".

Około 5,3 mln zł ma kosztować modernizacja torów kolejowych, przystosowanie ich do ruchu pasażerskiego, dobudowa brakującego odcinka torów oraz budowa ostatniego przystanku, by z centrum Krakowa można było dojechać pociągiem na lotnisko w Balicach. Inwestycja ma być gotowa już za dwa miesiące - zapowiada "Dziennik Polski".

O konieczności połączenia kolejowego z lotniskiem w Balicach mówi się od wielu lat. W ostatnim czasie przygotowania do inwestycji nabrały tempa, a władze województwa zapowiadają, że pociągiem do Balic będzie można dojechać w połowie grudnia tego roku. Przygotowaniami do inwestycji zajmuje się Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków - Balice. Spółka ma odpowiadać za zmodernizowanie istniejącej bocznicy kolejowej między stacją Kraków Mydlniki a Balicami, dobudowanie brakującego odcinka torów oraz wybudowanie w Balicach przystanku dla pasażerów.

W czwartek Zarząd Województwa Małopolskiego przyjął projekt uchwały o dokapitalizowaniu spółki MPL Kraków - Balice. Województwo wniesie do MPL 3,3 mln zł w gotówce na pokrycie części kosztów inwestycji oraz grunty o wartości 3,84 mln zł, na których ma powstać przystanek kolejowy przy lotnisku. Decyzje musi zatwierdzić Sejmik Województwa Małopolskiego, co powinno nastąpić pod koniec tego miesiąca. Ostateczną akceptację na dokapitalizowanie muszą wyrazić pozostali udziałowcy, a zwłaszcza Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, które jest większościowym udziałowcem. Połączenie kolejowe Dworca Głównego PKP z lotniskiem w Balicach ma umożliwić dojazd z centrum miasta do portu lotniczego w czasie nie dłuższym niż 30 minut. Na trasie mają kursować elektryczne autobusy szynowe, które niedawno kupiło województwo i które zostały użyczone spółce PKP Przewozy Regionalne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane