Poczta Polska wesprze budowę e-państwa

PAP
opublikowano: 31-08-2016, 18:08

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz Ministerstwo Cyfryzacji podpisały porozumienie z Pocztą Polską o współpracy w obszarze cyfryzacji państwa.

W centrali Poczty Polskiej w Warszawie minister cyfryzacji Anna Streżyńska oraz minister budownictwa i infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisali porozumienie z prezesem Poczty Polskiej Przemysławem Sypniewskim i prezesem spółki Poczta Polska Usługi Cyfrowe Pawłem Usidusem. Umowa dotyczy integracji systemów informatycznych administracji, z których korzystają obywatele, z pocztową platformą Envelo, za pomocą której można m.in. wysyłać elektroniczne kartki i listy, które Poczta doręcza potem w tradycyjnej formie.

WM

Kluczową rolę w nowym systemie wymiany informacji odegra tzw. Rejestrowana Przesyłka Elektroniczna (RPE), która ma identyczną rangę - pod względem skutków prawnych - jak list polecony.

 - Porozumienie, jakie dzisiaj podpisujemy, jest krokiem w stronę sprawnego działania administracji, krótszych kolejek w urzędach i bardziej przyjaznych procedur - powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Minister podkreślił, że dzięki dużej ilości placówek pocztowych oraz dostępowi do baz i systemów państwa, Poczta Polska może też wesprzeć administrację w obsłudze spraw, takich jak wydanie wyciągu z KRS czy przyjęcia wniosku o dowód osobisty. 

- Jest to szczególnie ważne w małych miejscowościach, z których dojazd do większego ośrodka jest utrudnieniem - dodał szef Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski zwrócił uwagę, że spółka obsługuje dwie grupy klientów - nowoczesnych, korzystających z internetu i tradycyjnych, którzy korzystają z niego rzadko, bądź wcale.

Właśnie z myślą o takich klientach rozwijane są dwie usługi – tzw. przesyłka hybrydowa (list wysyłany elektronicznie, a dostarczany w formie tradycyjnej) i przesyłka proceduralna (umożliwiająca dostawę do adresata dokumentów np. dowodów osobistych, paszportów i praw jazdy).

- Obywatel powinien mieć dostęp do urzędu na okrągło - online. Jesteśmy gotowi do kompleksowego wsparcia administracji w procesie wdrażania e-usług - zadeklarował prezes spółki Poczta Polska Usługi Cyfrowe Paweł Usidus.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane