Czytasz dzięki

Pocztowe mury dla koneserów

FRA
opublikowano: 04-09-2020, 13:00
aktualizacja: 04-09-2020, 15:00

Tam, gdzie kiedyś sprzedawano znaczki i nadawano przesyłki, rodzi się luksus dla wymagających. W zabytkowym gmachu poczty w Gdańsku Wrzeszczu powstają niezwykłe lofty.

Od 1929 r. w dwukondygnacyjnym budynku przy ulicy Mickiewicza w Gdańsku działał Urząd Pocztowy Wrzeszcz-2. W czasie drugiej wojny światowej  gmach został częściowo zniszczony, a tutejsza poczta zawiesiła działalność – uszkodzona została ostatnia kondygnacja i charakterystyczny czterospadowy dach budynku. Nieruchomość udało się jednak odbudować i w 1947 r. poczta ponownie otworzyła się dla klientów. Działała w tym miejscu aż do 2005 r. Po zamknięciu urzędu do części budynku wprowadziły się Gdańskie Zakłady Teleelektroniczne Telkom Telmor.  

Niemal wiekowa nieruchomość kusiła inwestorów, którzy rozważali jej modernizację. W 2014 r. budynkiem zainteresowała się – należąca obecnie do Grupy Dom Development – spółka Euro Styl, która nabyła go za 10 mln zł i postanowiła nadać mu nowe życie. 

Świadek zmian. Wzniesiony w 1929 r. budynek poczty przy ul. Mickiewicza w Gdańsku Wrzeszczu zaprojektował niemiecki architekt Adolf Bielefeldt. Fot. zdjęcie z gazety „Unser Danzig” nr 2 1964 r.

Stemplowanie historii

W 2019 r., po pięciu latach przygotowań, ruszyła inwestycja mieszkaniowa Dawna Poczta. Będą to dwa obiekty połączone zrewitalizowanym gmachem byłego urzędu. Znów będzie cieszył oko ceglaną elewacją i drewnianymi oknami z dekoracyjnymi szprosami. Wzrok przykuje również nowa stalowo-szklana konstrukcja spadzistego dachu, nawiązująca do pierwotnego, przedwojennego projektu i jednocześnie nadająca inwestycji nowoczesny rys. W odnowionym gmachu przewidziano pięć loftów od 38 do 109 m kw. Będą to wysokie, dwupoziomowe mieszkania (ponad pięciometrowe) z dachowymi świetlikami. 

Natomiast w nowej części Dawniej Poczty powstaną 92 apartamenty jedno-, dwu-, trzy- i czteropokojowe od 25 do 109 m kw. Mieszkania zostaną oddane do użytku w 2021 r.

W inwestycji zaplanowano także dziewięć lokali usługowych o powierzchniach od 38 do 93 m kw. Ponadto mieszkańcy będą mieli do dyspozycji 102 miejsca garażowe, a także 101 komórek lokatorskich i pomieszczeń na jednoślady. Między budynkami „wyrośnie” kameralne, zielone patio. 

Dwa w jednym

Architektura Dawnej Poczty połączy historię z nowoczesnością. Duża liczba wyrazistych detali, m.in. lamp, w połączeniu z drewnianymi szczebelkami czy lustrami stworzy eleganckie i stylowe wnętrza. 

Przestronne klatki schodowe i szerokie, automatycznie rozsuwane drzwi frontowe ułatwią poruszanie się po budynkach. Pojawią się także liczne przeszklenia, które nadadzą im wrażenie lekkości. Ściany i podłogi klatek chodowych będą pokryte wysokiej jakości materiałami o wzorze lastriko. 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Projekt został skonsultowany z Fundacją Integracja, która specjalizuje się w dostosowywaniu nieruchomości do potrzeb osób niepełnosprawnych. W Dawnej Poczcie wykorzystane zostaną takie rozwiązania, jak automatycznie otwierane drzwi wejściowe, windy z nawigacją głosową czy oznaczenia w języku Braille’a. 

Jakość jakości nierówna 

W Polsce mieszkania w wiekowych murach – podobnie jak na Zachodzie – stają się coraz bardziej pożądane, zwłaszcza przez inwestorów z grubym portfelem. Wykorzystując ten trend, deweloperzy coraz częściej posługują się nazwą loftu przy promowaniu swoich inwestycji. Zazwyczaj są to jednak budowane od podstaw apartamenty z wnętrzami utrzymanymi w industrialnym stylu. Nie wpisują się w definicję prawdziwego loftu. Na potrzeby tego typu nieruchomości ukuto nawet specjalne określenie: soft lofty.

– Prawdziwe, czyli tzw. hard lofty, powstają w wyniku rewitalizacji budynków poprzemysłowych i użytkowych, takich jak fabryki, magazyny, spichlerze, a nawet szkoły i kościoły. Znajdują się w dużych miastach, często w centralnie położonych dzielnicach, z których wycofywane są funkcje przemysłowe. Inwestycji tego typu nie ma jednak dużo w naszym kraju, głównie dlatego, że ich realizacja wiąże się ze znacznie wyższymi kosztami niż budowa domu od podstaw. Dłuższy niż w przypadku standardowych projektów mieszkaniowych może być też proces przygotowania inwestycji, choćby ze względu na konieczność konsultacji projektów ze służbami konserwatorskimi – wyjaśnia Karolina Karczewska, architekt w firmie Euro Styl.

Dawna Poczta to pierwsza inwestycja loftowa Euro Stylu. Deweloper zapowiada jednak, że nie ostatnia. Spółka zaplanowała podobne apartamenty także w hali U-Bootów na terenach postoczniowych, w rodzącej się do życia dzielnicy Młode Miasto w Gdańsku. W tym przypadku będą to jednak lofty serwisowane (czyli kupowane inwestycyjnie na wynajem).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: FRA

Polecane