Pod lupą policji całej Unii

Dorota Gąsowska
opublikowano: 21-09-2006, 00:00

Przez cały bieżący tydzień na europejskich drogach trwa operacja Mermaid. Pod lupę wzięto kierowców ciężarówek i ich pojazdy.

Europejscy policjanci ze wszystkich krajów członkowskich stowarzyszenia TISPOL wspólnie kontrolują samochody ciężarowe i ich kierowców. Największą uwagę zwracają na czas pracy kierujących oraz stan techniczny pojazdów, szczególnie autobusów. W tym okresie na trasach tranzytowych i w innych miejscach, gdzie ruch samochodów ciężarowych jest większy, zostanie ustawiona większa niż zwykle liczba posterunków. Główne grzechy kierowców to zbyt długa i za szybka jazda oraz wyprzedzanie na linii ciągłej i przed wzniesieniami. Nie najlepszy jest też stan techniczny samochodów.

W akcji Mermaid udział biorą także Inspekcja Transportu Drogowego i Służba Celna, a całą operację koordynuje Europejska Organizacja Policji Ruchu Drogowego TISPOL. Jest to stowarzyszenie policji drogowej z 21 krajów europejskich, finansowane przez Komisję Europejską. Jego ideą jest wspieranie bezpieczeństwa na drogach i przeciwdziałanie zagrożeniom w transporcie. Do TISPOL należą: Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania i Włochy. Polska dołączyła do organizacji w maju 2006 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Gąsowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu