Czytasz dzięki

Podatek Emilewicz to niewypał

opublikowano: 30-10-2019, 22:00

Jerzy Kwieciński, minister finansów, odżegnuje się od pomysłu nowego podatku od sklepów wielkopowierzchniowych.

Wszystko wskazuje na to, że podatkowa bomba, jaką we wtorek odpaliła w jednej ze stacji radiowych Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, okazuje się zwykłym niewypałem. Na środowym spotkaniu z dziennikarzami od jej pomysłu zdecydowanie odciął się Jerzy Kwieciński, minister finansów.

Jerzy Kwieciński, minister finansów, zdementował
informacje o możliwym wkrótce wprowadzeniu nowego podatku dla wielkich sklepów.
Potem Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości, całkowicie wycofała się
ze swoich wcześniejszych twierdzeń.
Zobacz więcej

JAK MINISTER Z MINISTREM:

Jerzy Kwieciński, minister finansów, zdementował informacje o możliwym wkrótce wprowadzeniu nowego podatku dla wielkich sklepów. Potem Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości, całkowicie wycofała się ze swoich wcześniejszych twierdzeń. Fot. ADAM CHEŁSTOWSKI-FORUM

— Od projektów ustaw podatkowych jest Ministerstwo Finansów, ale jeżeli ktoś lubi zajmować się publicystyką, to niech się zajmuje — tak Jerzy Kwieciński skomentował zapowiedzi Jadwigi Emilewicz.

Zdecydowanie podkreślił, że MF nie prowadzi żadnych prac nad projektem nowego podatku od sklepów wielkopowierzchniowych i nie współpracuje w tym zakresie z resortem przedsiębiorczości. Tymczasem minister przedsiębiorczości we wtorkowej porannej audycji w Radiu Zet stwierdziła, że „nowy podatek mógłby wejść w życie już od początku przyszłego roku” (po kilku godzinach na Twitterze sprostowała swą wcześniejszą wypowiedź, że „szczegółów projektu nie ma i potrzeba na to kilku miesięcy”). Wyjaśniła, że nowy podatek od sklepów wielkopowierzchniowych (congestion tax) nakładany byłby za „uciążliwości, jakie sklepy generują dla tkanki miejskiej”.

Chodzi np. o tworzące się korki w okolicy wielkich marketów. Danina taka istnieje np. w Hiszpanii, ale płacą ją kierowcy nie rezygnujący z poruszania się samochodami, a nie firmy będące właścicielami supermarketów. W wypowiedzi dla „PB” minister Jadwiga Emilewicz sprecyzowała, że ten nowy podatek mógłby być alternatywą w sytuacji, gdyby Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zablokował wprowadzenie w Polsce tzw. podatku od handlu. Komisja Europejska uważa, że byłby on niedozwoloną pomocą publiczną.

W pierwszej instancji (Sąd UE) polski rząd wygrał. Bruksela odwołała się do TSUE. Strony oczekują na werdykt. W reakcji na rewelacje minister przedsiębiorczości przedstawiciele organizacji przedsiębiorców na łamach „PB” nie kryli zaskoczenia i konsternacji. Obawiają się, że nowa danina da tylko urzędnikom nowe możliwości uznaniowego dociskania podatników. Wczoraj Jadwiga Emilewicz zupełnie wycofała się ze swoich wszystkich wcześniejszych twierdzeń.

W wypowiedzi dla PAP powiedziała: „Chciałabym uspokoić przedsiębiorców. Projektu związanego z jakimkolwiek nowym podatkiem handlowym nie ma w tej chwili, nie jest przygotowywany. A zatem nie zaskoczymy handlu detalicznego żadnym nowym obciążeniem od nowego roku”.

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy