Podatek handlowy prawy i sprawiedliwy

opublikowano: 16-03-2021, 17:05

TSUE rozstrzygnął, że podatek handlowy, który przegłosowano w Polsce 5 lat temu, jest zgodny z prawem. Jego pobieranie ruszyło wcześniej.

Opodatkowanie sprzedaży detalicznej, w którym zwalnia się z opłat małe sklepy, a rynkowi giganci muszą płacić najwięcej, w żaden sposób nie narusza unijnego prawa. Takie rozstrzygnięcie po blisko pół dekadzie prawniczych przepychanek ogłosił we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie, która dotyczyła przepisów przyjętych w połowie 2016 r. przez polski parlament.

Chodzi o tzw. podatek od hipermarketów (choć jego głównymi płatnikami będą największe na rynku sieci dyskontowe). Jego wprowadzenie było jedną z wyborczych zapowiedzi PiS w 2015 r. Przyjęte przez parlament przepisy przewidywały, że mali detaliści, o obrotach poniżej 17 mln zł miesięcznie, nie będą ponosić żadnych nowych opłat, ale więksi będą musieli zwracać państwu określony procent od obrotów.

Przeciwko przepisom protestowały nie tylko duże sieci handlowe, zakwestionowała je też Komisla Europejska. Uznała, że to „niedozwolona pomoc publiczna” dla mniejszych firm, a wejście w życie nowego podatku w praktyce zamrożono — formalnie obowiązywał, jednak jego pobieranie zostało zawieszone.

Komisja kwestionowała też podobny podatek, który wcześniej wprowadziły Węgry. W 2019 r. Sąd Unii Europejskiej w odpowiedzi na polską skargę uznał jednak, że wprowadzenie podatku progresywnego od przychodów nie skutkuje automatycznie korzyściami dla małych firm. Teraz w sprawie wypowiedziała się następna instancja, czyli Trybunał Sprawiedliwości UE. Jego rozstrzygnięcie jest niekorzystne dla Komisji Europejskiej.

„Trybunał stwierdził, że w rozpatrywanych sprawach komisja nie wykazała, że cechy środków przyjętych przez ustawodawców polskiego i węgierskiego zostały pomyślane w sposób oczywiście dyskryminujący, w celu obejścia wymogów wynikających z prawa UE w dziedzinie pomocy państwa. W tych okolicznościach sąd zasadnie orzekł zatem, że w zaskarżonych wyrokach komisja błędnie oparła się na niekompletnym i fikcyjnym systemie odniesienia’’ – poinformował TSUE.

Pobieranie podatku od sprzedaży detalicznej odwieszono na początku tego roku. Sieci handlowe jego pierwszą część (za styczeń) wpłacały do 25 lutego. Na razie Ministerstwo Finansów nie informuje o wysokości wpływów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane