Podatek jak miecz

opublikowano: 08-07-2019, 22:00

Biznes apeluje do premiera o wstrzymanie podatku od handlu do czasu uprawomocnienia się wyroku unijnego sądu.

Konfederacja Lewiatan zwróciła się do premiera Mateusza Morawieckiego o niewprowadzanie już 1 września 2019 r. tzw. podatku od handlu. Jej zdaniem obciążenie nie powinno być realizowane wcześniej, niż zapadnie prawomocny wyrok TSUE.

— Zasada zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa nakazuje wstrzymanie się z pobieraniem podatku do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia TSUE, a następnie z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem wskazanie daty rozpoczęcia jego poboru. Apelujemy o rezygnację z poboru podatku już od 1 września, ponieważ wciąż nie wiadomo, czy jest on zgodny z prawem UE — mówi Krzysztof Kajda, zastępcadyrektora generalnego Konfederacji Lewiatan.

16 maja 2019 r. Sąd Unii Europejskiej orzekł, że polski podatek od sprzedaży detalicznej nie stanowi pomocy państwa i stwierdził nieważność decyzji KE. Wyrok nie jest prawomocny. KE ma prawo złożenia odwołania do TSUE i zapewne to uczyni. Rząd nie zamierza jednak czekać. Na stronie kancelarii premiera pojawiła się zapowiedź obciążenia podatkiem od handlu przychodów firm już od 1 września 2019 r. (przepisy miały wejść 1 stycznia 2020 r.). Rząd chce, aby firmy składały deklaracje na ten podatek od 1 września, ale gdy KE wniesie odwołanie, to nie wpłacałyby go do czasu uprawomocnienia się wyroku. Jeżeli TSUE utrzyma wyrok niższej instancji, to podatek byłby wpłacany za okresy wcześniejsze, licząc od 1 września 2019 r.

— Proponowane rozwiązanie wprowadziłoby niespotykaną niepewność prawną — podkreśla Krzysztof Kajda.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu