Podatek liniowy sprawdził się w Rumunii

(Marek Druś)
opublikowano: 12-12-2005, 10:52

Wprowadzenie podatku liniowego spowodowało wzrost dochodów budżetu, dochodów ludności i spadek bezrobocia, powiedział premier Rumunii Calin Popescu Tariceanu. Od początku 2005 r. w Rumuni obowiązuje 16 proc. podatek liniowy.

Wprowadzenie podatku liniowego spowodowało wzrost dochodów budżetu, dochodów ludności i spadek bezrobocia, powiedział premier Rumunii Calin Popescu Tariceanu. Od początku 2005 r. w Rumuni obowiązuje 16 proc. podatek liniowy.

Do 2005 r. w Rumunii stosowano dwie stawki podatku od dochodów osobistych, 18 i 40 proc. Tariceanu powiedział, że wprowadzenie podatku liniowego spowodowało 20 proc. wzrost dochodów budżetu w porównywalnym okresie czasu.

- Rezultaty są znacznie lepsze niż oczekiwaliśmy – powiedział premier Rumunii.

Podkreślił, że dodatkowe dochody budżetu zostały przeznaczone na podwyżki wynagrodzeń i emerytur oraz na reformy niezbędne przez przystąpieniem kraju do Unii Europejskiej, co ma nastąpić w 2007 r.

Rumunia obniżyła także z 25 do 16 proc. stawkę podatku od dochodów osób fizycznych. Przyczyniło się to do obniżenia bezrobocia z 6,2 do 5,5 proc. Inflacja spadła z 9,3 proc. w 2004 r. do szacowanych na 2005 r. 8,5 proc. Średnie wynagrodzenie netto wzrosło z ok. 600 lei (170 EUR) w ubiegłym roku do ok. 740 lei (210 EUR) w obecnym.

MD, Associated Press

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Podatek liniowy sprawdził się w Rumunii